Se speciální pozvánkou přicházejí Plasmakers, chtějící veřejnosti představit, jak si s již nepotřebnými plasty poradit jinak než jejich odnesením do žlutého kontejneru na separovaný odpad. Přičemž hovoří o bezodpadové metodě „zero waste“. Právě takové možnosti dalšího využití plastů chtějí zástupci projektu v mladoboleslavské Pluhárně ukázat.

Parta kolem Tomáše Kolečáře, která společně začala fungovat před necelým rokem, slibuje, že omezit množství plastových odpadů jejich dalších využíváním je možné i v poměrně nenáročných podmínkách – a vnímavým publikem je prý zvláště mládež ve věku mezi 12 a 15 roky.

Jak z plastových materiálů, které dosloužily, mohou vznikat nové produkty, předvede tým bojovníků s plastovým odpadem právě v Pluhárně, přičemž Michaela Celárková jeho jménem naznačuje, jak rozmanité věci je možné vyrobit: od krmítka pro ptáky z PET láhve až po kšiltovku s vyměnitelným kšiltem. Nebo třeba desku z víček. Stačí k tomu drtič plastů, vstřikolis a ruční lis.

„Například desku z víček lze zhotovit v několika jednoduchých krocích, kdy se dostatečný počet víček, v závislosti na velikosti desky, nejprve rozemele, následně vloží do olejem promazané formy a umístí do elektrické trouby rozehřáté na 200–230 stupňů. Poté se materiál pomocí lisu stlačí a nechá zchladnout,“ uvedla Celárková. S tím, že desku je dále možné různě upravovat či zpracovávat na další výrobky.

Připomíná současně, že připravované ukázky nejsou určeny jen k pokoukání. Zapojit se prý může každý, kdo by měl zájem začít zpracovávat svůj plastový odpad. Zprvu v rámci workshopů – a ty by vbrzku měl doplnit i specializovaný Plastmakers Club.