I když si takový člověk nevšimne cedulí, které radnice nechaly nainstalovat hned u značek, které oznamují, že jste právě vjeli do konkrétního města či obce, se svou nabídkou neuspějí.

Jak například Boleslavskému deníku sdělil Ondřej Lochman, starosta Mnichova Hradiště, místní lidé jsou o platnosti nařízení informováni a rovněž jsou náležitě poučeni o tom, co v takových případech dělat.

„Na hranicích města máme osm cedulí, kde se píše, že podobní prodej je zakázán v celém katastru. Pokud prodejce toto poruší a zazvoní u dveří, obyvatelé vědí, že mají ihned volat strážníky, kteří si to s ním již vyřídí," řekl Ondřej Lochman s tím, že o zákazu rozhodli radní již v květnu.

Dealeři energii

Poznamenal, že lidé si nejvíce stěžovali na dealery energií. O nájezdech svědčí i informace od zdejší městské policie, kterou lze najít na webových stránkách města. Doslova útokem vzali prodejci město 13. května. Tehdy hlídka strážníků, jak píše dnes již odstupující velitel František Rameš, čtyřikrát vyjížděla k oznámení podomního prodeje do různých částí města. „Všichni věděli o zákazu pochůzkového a podomního prodeje, přesto to zkusili. Přestupky odmítli řešit na místě, proto bylo vše oznámeno příslušnému odboru městského úřadu do správního řízení," vysvětlil František Rameš.

Podle starosty se počet porušení počítá na jednotky. „Evidujeme zhruba do deseti stížností od občanů s tím, že byly zahájeny dvě správní řízení s porušiteli," doplnil Ondřej Lochman.

K vytvoření nařízení se radnice rozhodla poté, co se množili případy s tzv. šmejdy, kteří obelhávali seniory. Ti pak často zřejmě i pod nátlakem museli podepsat pro ně nevýhodné smlouvy. Šmejdi pak neměli slitování. Peníze na starších lidech bez milosti vymáhali. V Mnichově Hradišti dokonce před lety řešili i případ, kdy pod záminkou podomního prodeje bylo vykradeno i několik domácností.

Arogantní chování

Své obyvatele před podobnými prodejci chrání i v Bosni. Jak upozornila starostka Hana Maudrová, zkušenosti mají hlavně s nabídkami „levné" energie. „Většinou se jednalo o mladé muže v oblecích, kteří ale ne vždy lidem podávali pravdivé informace. Nabízeli nižší ceny energií a po dotazu občanů, zda se jedná o přechod k jiné společnosti, odpovídali z větší části nepravdivě, že ne, že zůstanou u stávající. Jaké však bylo překvapení občanů, když je již ten večer telefonicky kontaktoval pracovník společnosti nové. Většinou pak vše musely dávat do pořádku děti těchto podvedených, protože šlo často o starší obyvatele," popsala skutečné případy Hana Maudrová.

Drzost prodejců podle ní nezná mezí. Dokonce se stalo, že obchodník lidem tvrdil, že stejnou smlouvu podepsali i na obecním úřadě. To ale pochopitelně nebyla pravda. „Několikrát jsme byli místními upozorněni, že se po obci právě pohybují prodejci. Okamžitě jsme je vyhledali a když jsme s nimi situaci řešili, chovali se arogantně," pokračovala starostka Bosně. A právě to vedení obce přesvědčilo, aby vydali nařízení, které takové prodeje zastaví.

Věří, že nařízení splní účel

Dodala, že ještě než vzniklé nařízení nabylo účinnosti, zkoušeli prodejci stejné společnosti, která nabízela výhodnou energii občanům, v obci štěstí znovu. I když byli upozorněni na nařízení, jejich chování se podle Hany Maudrové nezměnilo. Opět se setkali s arogancí. „Písemně jsme tedy kontaktovali vedení společnosti, kdy jsme si na chování jejich prodejců stěžovali. Byla nám přislíbena náprava. Nechci nic zakřiknout, ale od té doby se zde tato společnost neobjevila," konstatovala starostka Bosně. Věří, že nařízení obce splní svůj účel a že občané již nebudou prodejci obtěžováni.

Od dubna zákaz podomního prodeje platí také v Mladé Boleslavi. I zde lidé případné porušení okamžitě hlásí strážníkům. Teď se na nařízení chystají také v Bělé pod Bezdězem. „Do konce měsíce připravíme nové znění tržního řádu, jehož návrh poté přijde do rukou zastupitelů," naznačil starosta Milan Lomoz.