Hlasitý příjezd hasičů, zablokovaná ulice 9. května v historickém centru Mladé Boleslavi a doprava řízená strážníkem Městské policie. Tak vypadala severovýchodní část Staroměstského náměstí před deseti lety.

To všechno kvůli malým kuličkám rtuti.

Zdá se to jako malý důvod, kdyby rtuť nebyla vysoce jedovatá. „Rtuť je samozřejmě nebezpečná a jedovatá, při její likvidaci se musí postupovat podle předpisů,“ zdůraznil Jiří Zíma, velitel čety HZS Mladá Boleslav.

Nepříjemný nález byl učiněn při odkrytí starobylé studny v místě hlubokého „kráteru“ na Staroměstském náměstí, kde se v roce 2010 budoval podzemní parkovací dům. „To je k vzteku, další zdržení,“ zuřil šéf stavbařů, který musel čelit problémům s dlouhotrvajícími archeologickými průzkumy v této lokalitě a teď navíc stavbu pozdržel nález rtuti.

Rtuť z pumy, nebo měřidla?

Část staveniště byla kvůli nálezu blokovaná téměř celé odpoledne. Nejprve nález prozkoumali hasiči a odborníci z odboru životního prostředí Magistrátu města Mladá Boleslav a až později odpoledne po 17. hodině jej za asistence a přisvětlování hasičů z místa odvezla specializovaná firma, která prozkoumala i její okolí.

„Jak se rtuť na místo dostala, není jasné. Pamětníci tvrdí, že na Staroměstském náměstí podobná průmyslová činnost v minulosti neprobíhala. Jedna z verzí byla, že mohlo jít o nějakou rtuťovou pumu z druhé světové války, ale daleko pravděpodobnější je, že jde jen o nějaký drobný únik například z nějakého zařízení,“ podotkl velitel Jiří Zíma.

PAVEL SVAČINA, TOMÁŠ JEŽEK, JAROSLAV BÍLEK