Ropná skvrna plující po hladině řeky Jizery poblíž Česany v Mladé Boleslavi zaměstnala před deseti lety mladoboleslavské hasiče. Upozornil na to jeden z občanů. Jak Boleslavskému deníku řekl přímo na místě události Petr Chalupník, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Mladá Boleslav, jednotka hasičů vzápětí zjistila, že olejový film teče v celé šířce toku.

Následně hasiči vytipovali místo ve Vinci, kde bylo možné natáhnout norné stěny. Zatímco jedna část hasičské jednotky natahovala ve zmíněném místě norné stěny, druhá se pokoušela najít místo vniku ropné látky do řeky. „Velitel zásahu zjistil, že se látka do Jizery dostala z místní čistírny odpadních vod,“ uvedl Chalupník.

Jak Boleslavskému deníku řekl Vladimír Stehlík z firmy Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, k žádnému ohrožení životního prostředí naštěstí nedošlo. „Na čistírně došlo k technické závadě na hydraulickém zařízení usazovacích nádrží. Do řeky se dostalo přibližně tři až čtyři litry řepkového oleje, který zde používáme,“ uvedl Stehlík s tím, že jde o biologicky rozložitelnou látku, která vodní tok neohrozí.

Tomáš Ježek