V ruské vězení se proměnila opuštěná věznice v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi. Před deseti lety ji obsadili američtí i čeští filmaři. V Mladé Boleslavi se natáčely některé scény ze čtvrtého pokračování akčního filmu Mission: Impossible 4.

Děj se má odehrávat v Rusku, čemuž napovídají i fotografie z natáčení v Praze, kde hlavní hvězda filmu Tom Cruise držel mapu Moskvy. Také kompars měl na sobě ruské vojenské uniformy.

Ruská věznice

A je patrné, že ani Mladá Boleslav nebude hrát právě Mladou Boleslav, ale nejspíš rovněž nějakou ruskou lokalitu. Bránu do bývalé věznice totiž ozdobily nápisy v azbuce. Zajímavé je, že na plot kolem věznice přibyl také ostnatý drát, aby se vše co nejvíce přiblížilo skutečnému obrazu hlídané věznice.

Část stěny historické budovy navíc obklopilo lešení. To zřejmě filmaři postavili pro snímání některých náročných scén z výšky. Část ulice vedoucí za budovou soudu od náměstí Republiky byla kvůli natáčení úplně uzavřena. To komplikovalo život hlavně motoristům, kteří měli problém vyjet z jednosměrné ulice vedoucí až od zimního stadionu.

Jen žádné focení…

Projíždět mohly jen autobusy a podívat se přišly také desítky fanoušků. Žádné celebrity ale lidé nezahlédli. „Filmové hvězdy tu dnes nejsou,“ sdělil Deníku člen filmového štábu. Natáčení trvalo do pozdních nočních hodin s pomocí speciálního silného osvětlení. Scénu například osvětlovaly i obrovské světlomety upevněné na vysokozdvižné plošině hasičů.

Celé okolí bylo navíc střeženo početnou ochrankou, která až na plac fanoušky nepustila. Byla to přitom asi jediná příležitost zahlédnout filmové hvězdy. Při natáčení za plotem věznice už nic neuvidí. Velkou plachtou totiž byla zakryta i velká kovová vrata, kterými je jindy do areálu vidět.

V ulici za soudem vyrostly dva velké filmové jeřáby a početný štáb tam celý den zkoušel a natáčel záběry na budovu vězení a také výjezd aut z vězení.

Pavel Svačina