Ostrá slova, emoce a zmatečné hlasování. Tak to vypadalo na zasedání zastupitelstva v Mladé Boleslavi, které se mimořádně sešlo v pondělí večer, když primátor města Raduan Nwelati (ODS) předložil zastupitelům přepracovanou vyhlášku o hazardu v Mladé Boleslavi.

„Reagujeme tak na nález ústavního soudu,“ řekl Nwelati. Město Chrastava totiž nedávno uspělo se žalobou u ústavního soudu, který potvrdil, že města mohou regulovat nejen klasické „mechanické“ hazardní automaty ale také přístroje napojené na síti, takzvané video-loterijní terminály (VLT). Město ale prakticky přišlo se stejnou podobou vyhláškou, jaká tady již platí, jen je rozšířena také o VLT.

Nečekaná rychlost

Primátor Nwelati minulý týden řekl Deníku, že město s vyhláškou určitě tak rychle nepřijde, ale že na ní bude během prázdnin pracovat. Opoziční zastupitele proto velmi překvapilo, že jim byla dána na stůl, aniž by si ji mohli předem prostudovat. „Jednáme tady o tak závažné věci a máme sotva deset minut na to, si ji přečíst, to je nehorázné,“ řekl zastupitel Karel Horčička (ČSSD).

Nwelati reagoval, že město postupuje takto rychle záměrně, aby zabránilo ministerstvu financí v rozdávání licencí na VLT v době, kdy ještě město nemá vyhlášku rozšířenou na tyto přístroje. „Nechceme za tímto účelem otevřít prostor celých prázdnin,“ řekl Nwelati.

Do vyostřené debaty se přidal i náměstek hejtmana Robin Povšík (ČSSD), který podotkl, že opozice již dávno prosazovala úplné zrušení heren, včetně video-loterijních terminálů. „Bohužel jste naše připravené vyhlášky vždy zbaběle označili za nehlasovatelné a nezákonné, dnes vidíme, že ta cesta byla správná,“ uvedl Povšík a kritizoval, že město opět předkládá vyhlášku, která de-facto neruší herny, ale pouze stanovuje místa, kde mohou být herny provozovány. „Tím vlastně říkáme, že herny podporujeme a necháváme je klidně i v blízkosti škol a zdravotnických zařízení. Tento návrh je nedostatečný,“ řekl Povšík.

Debatabez debaty

Primátor následně uzavřel debatu, ale přitom v ní pokračoval a odpověděl, že město jen narychlo rozšiřuje stávající vyhlášku, která na nepovolených místech nedovoluje otevření nové herny. „Budeme nadále pracovat s vyjmenovanými místy kopírujícími původní vyhlášku, nic nepřibylo. Musíme si i ověřit, co můžeme udělat a změnit, abychom se nevystavili riziku sankcí, prověříme i stávající licence,“ řekl Nwelati a nechal o vyhlášce hlasovat. Tím však rozčílil opozici, která ještě chtěla v diskuzi pokračovat.

V nastalém zmatku pak nebyla vyhláška přijata. Zastupitel Povšík vznesl námitku, kterou koalice odmítla a primátor Nwelati nechal prohlasovat předchozí hlasování za zmatečné. Uklidnění zastupitelé pak vyhlášku přijali.

Podle poslance Jana Hamáčka tím primátor porušil jednací řád a také zákon o obcích. „Uzavřel jste debatu a přitom jste dál věcně debatoval bez možnosti ostatních zastupitelů reagovat. My chceme jen slušné prostředí a možnost tady slušně hovořit a pracovat,“ řekl Hamáček. Nwelati však opozici vyčetl, že její diskuze byla jen politikařením. „Čekali jsme povděk za to, jak rychle jsme s touto vyhláškou přišli, místo toho z toho děláte jen politiku,“ uzavřel Nwelati.