Zdroje Boleslavského deníku mluvily pravdu, a i když tomu málokdo věřil, ředitelem Městského divadla v Mladé Boleslavi se stal František Skřípek. Náš Deník to předpověděl již ve středečním tištěném vydání.

Františkovi Skřípkovi se před několika týdny zhroutil pracovní svět. Divadlo, které tady doslova od základu vybudoval a dal mu věhlas v celé zemi s návštěvností skoro sto tisíc diváků ročně, najednou musel opustit. Rada města jej totiž z nejasných důvodů odvolala. Skřípek se ale nevzdal a přihlásil se do zdánlivě předem prohrané bitvy, do výběrového řízení.

Ve středu po mnoha hodinách napětí a stresu slyšel verdikt: „Jste nejlepší, bereme vás zpátky.“Pár minut potom propadl obrovské radosti a dojetí, které jen těžko skrýval.

Bylo to nutné?

Skřípka doporučila spolu s ředitelem divadla v Mostě Václavem Hofmanem odborná komise. Ve středu oba se svými koncepcemi o budoucnosti divadla předstoupili před radu města. „Koncepce pana Skřípka byla nejlepší, proto se rada rozhodla pro něho. Předložil zlepšení zejména v oblasti manažerského řízení, ekonomiky a také propagace divadla,“ řekl Deníku náměstek primátora odpovědný za kulturu Daniel Marek.

Rozhodnutí vítá i opozice. „Panu Skřípkovi blahopřeji, je to dobré rozhodnutí, ale ukazuje se, jak nekompetentní a nesmyslná jsou rozhodnutí vedení města,“ řekl náměstek hejtmana Robin Povšík s tím, že byl nesmysl ředitele odvolat a pak jej po teatrálním výběrovém řízení znovu jmenovat.

Podle primátora Raduana Nwelatiho se ale chtělo město seznámit s koncepcemi, které připadají pro divadlo v úvahu. „Zároveň bylo cílem, aby se člověk, který vede divadlo již tolik let, nad tím zamyslel a zkusil svoji koncepci posunout o kousek dál, aby divadlo nestagnovalo," řekl primátor.

Nový umělecký šéf Pavel Khek

Skřípek byl rozhodnutím dojatý a nadšený. Účast ve výběrovém řízení přitom vážně zvažoval a chtěl odejít. „Nakonec mě přesvědčila silná podpora mnoha lidí,“ konstatoval Skřípek, který prozradil, že novým uměleckým šéfem divadla se stane mladý režisér Pavel Khek. Ve funkci tak nahradí Josefa Kettnera, jenž letos oslavil 70. narozeniny a ke konci roku z divadla po úspěšné kariéře odchází.

Do výběrového řízení na funkci ředitele městského divadla se přihlásili kromě Františka Skřípka Václava Hofmana také režisér Pavel Khek, režisér a herec Petr Mikeska, architektka Soňa Zálešáková a herec řady divadel Jan Miller.