Největší hlad po nových zaměstnancích na Mladoboleslavsku má tradičně Škoda Auto. Desítky lidí ale budou potřebovat i firmy na Benátecku, kde společnosti rozšiřují výrobu. Personál však chybí také Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi. Jenže zástupci firem se shodují: Už není, kde brát!

Například společnost Sumikei Czech v Benátkách nad Jizerou hodlá rozšiřovat výrobu a přistaví další výrobní halu. Podle našich informací začne stavba ještě v tomto roce a hotovo by mělo být na podzim roku 2009. „Budeme potřebovat k rozšíření výroby až 80 nových zaměstnanců,“ řekl Boleslavskému deníku finanční ředitel Sumikei Czech Miroslav Kočí. Firma vyrábí hliníkové profily.

Také firma Alukrom před časem uvažovala, že bude do provozu v Benátkách potřebovat až několik stovek zaměstnanců. Jestli její záměr platí, není jasné.
Rozšiřovat výrobu hodlá i společnost Pragmet, která staví další halu v Benátkách. Tato společnost ale bude výrobu rozšiřovat postupně a spíše si vystačí se svými zaměstnanci, které sem přesune z jiné lokality. „Nedá se ale vyloučit, že budeme v budoucnu potřebovat několik nových zaměstnanců,“ řekl Deníku jednatel Pragmetu Pavel Bacík.

Potřeba firem sehnat nové lidí dělá starosti také benátecké radnici. „V Benátkách je těžké uspokojit další a další požadavky na nové pracovníky, lidé prostě nejsou, trh už je nasycen,“ řekl Deníku starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král.

Na Benátecku byla nezaměstnanost 3,24 procenta. Podle odborníků sem většinou patří již jen lidé, kteří pracovat nechtějí. Podobná situace je i v Mladé Boleslavi, kde míra nezaměstnanosti dosahuje pouhých 2,2 procenta.

Faktem ovšem je, že příliš nových firem na Benátecku již přibývat nebude, protože v takzvané staré průmyslové zóně jsou již jen poslední dva volné pozemky o rozloze 0,6 a 2,8 hektaru. Na ten vetší už má město zájemce, který měl podepsat smlouvu o smlouvě budoucí. „V nové průmyslové zóně je 12 pozemků, které jsou ve vlastnictví restituentů. Vzhledem k tomu, že trh práce už je nasycen, nejsem příznivcem nějakého masivního rozšiřovaní průmyslové zóny,“ řekl starosta Jaroslav Král. Podle něho ale vždy může přijít zájemce se smysluplným záměrem.

V Mladé Boleslavi vznikají nové firmy v průmyslové zóně poblíž Bezděčína. Také ty potřebují desítky zaměstnanců. Neustálý hlad po lidech je ovšem především ve Škodě Auto. Automobilka jen na svých internetových stránkách nabízí desítky volných pracovních pozic. Kromě dělnických pozic hledá také odborníky z oblasti IT, vývoje elektroniky a výroby.

Právě napjatý trh práce bude jedním z problémů, který hodlá řešit Škoda Auto v tomto roce. „V automobilce se musíme poprat s poměrně rychlým růstem firmy, ať už se to týče růstu objemu výroby nebo expanze na zahraniční trhy. Klade to poměrně velké nároky na management. Více lidí od nás vyjíždí do ciziny a naopak,“ řekl před Vánoci Boleslavskému deníku personální šéf Škody Auto Martin Jahn.

Nové zaměstnance shání také Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. „Potřebujeme celkem 11 nových lékařů, 20 zdravotních sester, tři porodní asistentky, sedm fyzioterapeutů a jednoho stavebního technika,“ vypočítal chybějící pracovníky mluvčí nemocnice Václav Řičář.