Katka Maxová patří v Boleslavi mezi „známé firmy", ovšem v tom dobrém smyslu slova. Přestože sama od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, rozhodně není z těch lidí, kteří si ve svém problému libují. Navzdory nemoci je velice aktivní a snaží se o zlepšení kvality života lidí, kteří trpí stejnou diagnózou jako ona. Katka je předsedkyní sdružení DMO Pobyty, které umožňuje lidem s tímto onemocněním nejrůznější aktivity, od léčebných a lázeňských pobytů až po shánění finanční podpory na nezbytné rehabilitační pomůcky. V rozhovoru jsme si povídali nejen o tom, co se sdružení za poslední rok podařilo a jaké plány má pro letošek.

Vraťme se trošku k právě skončenému roku, co všechno vaší organizaci přinesl?

Jsem moc ráda, že se mohu ohlédnout zpátky a říci, že se nám povedlo odvést opravdu velký kus práce. Klasicky bych asi začala u pobytů, uskutečnily se tři, velikonoční, letní a také lázeňský.

Kam jste v roce 2015 na pobyty zamířili?

Velikonoční pobyt jsme uspořádali ve spolupráci s Jedličkovým ústavem v Praze, bylo to moc příjemné, měli jsme možnost navštívit i Národní technické muzeum, prohlédli jsme si Vyšehrad… V létě jsme pak byli na pobytu v Hluboké nad Vltavou, to je úžasné místo a moc jsme si to užili, a to i navzdory letošnímu horkému létu, které naše klienty poněkud vyčerpávalo.

A lázeňský pobyt?

Ten se konal už tradičně na podzim ve Vráži u Písku. Letos jsme tam měli také jednu novinku, a to byla rehabilitační pracovnice, která s našimi klienty cvičila Vojtovu metodu. Jinak ale samozřejmě mohli absolvovat nejrůznější procedury, a ve volných chvílích měli k dispozici nejrůznější kulturní a doprovodný program, o který se starali naši asistenti.

U asistentů bychom se asi měli trošku zastavit, to jsou pro vás zřejmě klíčoví lidé, že?

Přesně tak, bez nich by to nešlo, opravdu jsou alfou i omegou našich pobytů. Klienti s dětskou mozkovou obrnou ve valné většině na pobytech potřebují čtyřiadvacetihodinovou asistenci. Máme kolem desítky asistentů, i když to číslo se pořád mění, a určitě bychom byli rádi, pokud by se k nám přidali další dobrovolníci. Všem asistentům na tomhle místě patří můj velký dík za to, jak fungují a báječně se o klienty starají.

Kromě vlastních pobytů ale organizujete i celou řadu dalších akcí, můžete nějaké zmínit?

Už tradičně spolupracujeme s nadací Sponte Sua, která nám pomáhá prostřednictvím divadelního představení, takové slavnostní večery se konaly i v minulém roce. Spolupracujeme také s Help centrem a paní Helenou Šádkovou, mojí velkou kamarádkou a pomocnicí, která ke opravdu skvělá. Pomáhali jsme jí na oplátku s akcí pro hendikepovaného Davídka Koška, na níž se vybírala víčka od PET lahví. Na koupališti jsme měli Den plný her, zúčastnili jsme se vozíčkářských závodů v Janově, měli jsme stánek na vánočním jarmarku města… Byla toho celá řada.

Vy jste dobrou duší organizace, co je vlastně na vaší roli nejtěžší a jak se s tím navzdory hendikepu perete?

Nejnáročnější je určitě shánění peněz. nepřeháním, když vám řeknu, že trávím na telefonu sedm dní v týdnu, sháním sponzory, připravuju smlouvy, vyřizuju faktury… Někdy je to opravdu těžké a díky svému hendikepu se snadno unavím. Ale práce mě neskutečně baví a naplňuje, neumím si představit, že bych jen ležela na gauči a koukala na televizi. Nicméně všechno co dělám, by nebylo možné bez lidí, kteří mi pomáhají.

Některé z nich už jste zmínila, kdo všechno se na chodu organizace ale podílí?

Kromě už zmíněných asistentů a úžasné paní Šádkové musím zmínit moji sestru, Renatu Marešovou. Ta za mnou stojí a bez její podpory se opravdu neobejdu, vím, že se na ni mohu kdykoliv spolehnout. Ona je jednou z místopředsedkyň naší organizace. Kromě Renatky je to ještě Petra H., která je také členkou výboru, a nesmím zapomenout ani na naši účetní Lenku, která je také neocenitelnou pomocnicí.

| Video: Youtube