Celozávodní dovolená zaměstnanců Škody Auto právě vypukla. Mladá Boleslav se tak jako každý rok změní v město duchů. Nejvíce se obyvatel, kteří se v tuto dobu na prázdniny nikam nechystají, dotknou odstávka dodávek teplé vody a také změny v jízdních řádech městské hromadné dopravy.
Dopravní podnik optimalizuje své autobusové linky tak, aby město zbůhdarma nekřižovaly prázdné autobusy. Změn během škodovácké dovolené ale bude více.

Infocentrum zavře

Mezi asi ty nejméně bolestivé patří uzavření Informačního centra městské dopravy v Železné ulici. Kdo si ale v době od 13. do 24. července bude chtít dobít nebo pořídit čipovou kartu, zoufat nemusí.

Jak uvedl provozní náměstek Dopravního podniku Mladá Boleslav Jan Holub, veškeré záležitosti lze totiž vyřídit v nezměněné provozní době v Infocentru na autobusovém stanovišti (pondělí až pátek 6 až 17 hodin a sobota 7 až 12 hodin).

Problémy v Řepově

Výrazněji zasáhne do života Boleslavanů, cestujících MHD, změna na trase linky 30. Od úterního rána 14. července do čtvrtečního večera 16. července do 19 hodin bude totiž kvůli rekonstrukci uzavřen železniční přejezd v Řepově. „Po tuto dobu nebude městská doprava obsluhovat zastávky Řepov a Řepov, prodejna. Po dohodě s paní starostkou obce a společností Preymesser ale budou autobusy na lince 30 jezdit alespoň na okraj obce tak, aby cestující nemuseli přecházet frekventovanou silnici I/16 do zastávky Řepov, hlavní silnice,“ upřesnil Jan Holub.

Na parkovišti výše uvedené firmy, přímo u železničního přejezdu, bude zřízena náhradní zastávka Řepov s tím, že autobusy na zmiňované lince zde budou začínat i končit. Odjezdové časy jsou z této stanice shodné s odjezdy ze zastávky Řepov.

Změny ve městě
Ani ten, kdo do Řepova nezavítá, jak je rok dlouhý, neunikne dočasným úpravám autobusových linek. Během celozávodní dovolené Škodovky od pondělí 13. do pátku 24. července bude omezení některých spojů v rámci městské dopravy oproti tomu prázdninovému ještě výraznější. Nepojedou totiž ještě spoje sčíslo 33, kvůli prázdninám již nyní nejezdí linka číslo 44.

Beze změny naopak zůstávají linky A a B, které budou jezdit ve svém pravidelném patnáctiminutovém intervalu. Až na již popsané opatření bude normálně fungovat i „třicítka“.

Na ostatních linkách počítejte s tím, že nepojede několik večerních spojů, a to převážně z odpolední směny a na směnu noční, tj. linky 20, 32, 40, 41, 42, 50, 60, 70, 72. Omezena bude zároveň doprava do průmyslové zóny Zalužany, a to konkrétně na lince 40 a 41 v úseku Autobusové stanoviště – Zalužany a opačně a na lince 60 v úseku Městský stadion – Zaužany a opačně.

Do průmyslové zóny u Řepova a Plaz nepojede po dobu celozávodní dovolené první ranní posilový spoj linky 31, ostatní spoje jsou však v provozu bez omezení.

V neděli 12. a 19. července si dávejte pozor na omezené nedělní spoje na linkách 31 a 42 pro dopravu zaměstnanců na noční směnu. V tyto dny nejsou v provozu a jsou označeny značkou +77.

Na linkách 20 a 70 budou omezeny i odpolední spoje, linka 32 bude zcela mimo provoz. Dva páry spojů (ráno a odpoledne) nepojedou ani na lince 42. V podvečerním čase jsou omezeny spoje na linkách 40, 61 a 70.

Autobusy prokouknou

Zaměstnanci dopravního podniku si ovšem neodpočinou ani poté, co poslední autobus dorazí do depa. Společnost se rozhodla ke generálnímu úklidu všech autobusů. Že to, zvláště u některých starších exemplářů, bylo již potřeba, je nabíledni. Na stavu vozů se podepisuje nejen zub času a náročnost provozu, nýbrž i řádění vandalů nebo bezohlednost některých cestujících.

„Během této celozávodní dovolené tak budou vyčištěna sedadla ve všech autobusech, kompletní očistou projdou ale také stropy, boční části autobusů, dále i okna a madla. Zároveň bude obnoven povrchový nátěr odbavovacího zařízení a odstraněny různé vandalské projevy,“ prozradil rozsah očistných prací Jan Holub.

Ze všech autobusů by měl také během měsíce vymizet nešvar vylepování reklamních letáků do oken. Pro ty byly již v řadě vozidel nainstalovány reklamní výlepní plochy.

S koncem letní škodovácké dovolené se provoz linek vrátí do starých kolejí a Boleslaváci budou cestovat ve „vyvoněných“ autobusech.