Opět po roce se musíme v neděli 14. prosince připravit na změnu jízdních řádů vlaků a autobusů. V některých obcích či městech dostanou navíc stávající zastávky nové označení.

„Přejmenované budou vybrané zastávky. Po delší době chceme společně s Krajským úřadem Středočeského kraje, který část dopravní obslužnosti objednává, názvy zastávek lépe vystihnout, odstranit zastaralé nebo nevyhovující pojmenování po neexistujících provozovnách, obchodech, firmách či odbočkách," vyjmenoval důvody, které k tomuto kroku vedly, Jan Holub z mladoboleslavské společnosti Transcentrum bus.

Cílem je tak mnohdy dlouhé názvy zkrátit a zjednodušit tím cestujícím orientaci při vyhledávání spojení.

Velké změny začnou od neděle fungovat v dopravní obslužnosti obcí v okolí Chocnějovic, Loukovce, Loukova, Koryt nebo Sezemic. „Dopravu zde bude zajišťovat pouze okružní linka číslo 260390, tedy Mnichovo Hradiště Chocnějovice Mnichovo Hradiště," upozornil Jan Holub. Přestože linka od Turnova oblastí projíždět nebude, nahradí ji v plném rozsahu již zmíněný autobus.

Počet spoj se nesnížil

Cestující se tak rozhodně nemusí obávat, že by se jim novým jízdním řádem snížil počet spojů. V Sezemicích navíc vznikne přestupní bod, z něhož se lze dostat jak na směr Nechálov, tak do Turnova.

To však není jediná změna na Mnichovohradišťsku. Linky 260270 od Přepeř a 260310 z Vicmanova nebudou v Mnichově Hradišti zajíždět do průmyslové zóny. Důvodem je slabé obsazení autobusů. „Nově však bude nabídnuta pro všechny ranní spoje z okolních obcí na 5.30 hodin do Mnichova Hradiště možnost, aby si v nich cestující koupili přímou jízdenku do průmyslové lokality u Mahle. Na náměstí si pak jen přestoupí do autobusu linky 260370, která tam z devátého nástupiště dojede," popsal způsob manažer dopravy Transcentrum bus.

V tom případě si už cestující nebudou muset kupovat další jízdenku. Postačí ta z prvního spoje. „Týká se to například linek do Vicmanova, Přepeř, Rokyté, Kruhů, Sobotky, Kněžmosta nebo Chocnějovic," doplnil.

Nová zastávka

Lidem, kteří jsou zaměstnaní u firmy Mahle, bude od neděle sloužit nová zastávka. Jmenuje se Mnichovo Hradiště, Haškov a zastaví zde všechny linky, které obsluhovaly původní zastávku na Haškově.

Drobná změna potká i školáky v hubálovském učilišti. V pracovní dny sem budou zajíždět přímé spoje linky 260370, v neděli večer bude v provozu linka 260380.

Nové spoje přibudou v úseku Mnichovo Hradiště na Březinu, Loukov, Doubravu, Žďár a Žehrov. Každý školní den se s ním můžete svézt ve 14.45 hodin a 16.20 hodin z Mnichova Hradiště. Zpět vyrazí v 16.45 hodin.

Jízdní řád ale zrušil ranní spoj na lince 260331, který obsluhoval Mnichovo Hradiště Bakov nad Jizerou a Kněžmost. Místo tohoto autobusu ve směru na Bakov nad Jizerou lze využít linku z Kamenice. Do Mnichova Hradiště vás sveze spoj 260510 z Bělé pod Bezdězem.

Poslední spoj z Prahy ve 22.45 hodin bude od neděle zajíždět do Brandýsa nad Labem, Staré Boleslavi a v případě zájmu odveze cestující v Mladé Boleslavi až do zastávky U hřiště. Dále například linka 860 do Dobrovice a Prodašic zastaví na Ptácké ulici u Česany.