Šéf odborů KOVO ve společnosti Škoda Auto v den 98. výročí vzniku samostatného československého státu obdržel Medaili Za zásluhy I. stupně. Ocenění získal za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Na státní vyznamenání ho navrhl předseda Senátu Milan Štěch za jeho přínos na sociálním dialogu po roce 1989. „Dodnes je předsedou odborů ve Škoda Auto Mladá Boleslav, kde odbory i jeho zásluhou mají velký vliv," konstatoval letos v dubnu Milan Štěch.

Prezident Miloš Zeman Jaroslava Povšíka zařadil do skupiny, v níž oceňoval významné české podnikatele, kteří jsou základem našeho hospodářského růstu.

„Baťa nikdy nenazýval své zaměstnance zaměstnanci, ale vždy spolupracovníky. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl udělit státní vyznamenání i úspěšnému odborovému předákovi automobilky Škoda Auto, který spolu s dalšími dokázal prosadit, že průměrná mzda v tomto podniku je 40 tisíc korun měsíčně. Abych zchladil případné nadšení, chtěl bych upozornit, že je to minimální mzda v sousedním Německu. Máme ještě co dohánět," zdůraznil ve Vladislavském sále Miloš Zeman.

Jaroslav Povšík se narodil 15. února 1955 a absolvoval chemickou průmyslovku 
v Mostě. Do mladoboleslavské automobilky nastoupil 
v roce 1977. Ve firmě zastával různé pozice v oblasti logistiky a sociálních služeb. V roce 1989 se stal členem OS KOVO, jehož je od ledna 1998 předsedou.

Mimo jiné je také členem sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů a působí v předsednictvu světové rady zástupců zaměstnanců koncernu Volkswagen. V roce 1993 byl zvolen členem dozorčí rady Škoda Auto.