Letadlo Air Force One, prezidentský speciál s Barákem Obranou na palubě, se v úterý dopoledne vydalo směrem k Evropě.

Jen tajné zpravodajské agentury v čele s boleslavskou městskou policií tuší, proč ve skutečnosti do Česka cestuje první muž spojených států.

Reportéři našeho deníku už to zjistili, vy se to dozvíte o pár řádků níže.

Tajná operace

Celá operace probíhá v naprostém utajení a jen několik lidí na planetě tuší, kde je zakopaný pes. V tajné místnosti pod boleslavskou radnicí byl minulý pátek podepsán extrémně důležitý dokument.

Vládním speciálem do města přiletěl slovenský politik, primátor družebního města Pezinok. Později za ním dorazila autobusem skupina důchodců. Důvod jejich přítomnosti nám uniká. „Zřejmě se jedná o krycí manévr,“ domnívá se vysloužilý člen zásahové jednotky Kamil Klepeto, který spolu s dalšími důchodci zavítal do Mladé Boleslavi.

Ještě v pátek dopoledne podepsal pezinský primátor společně s tím mladoboleslavským rezoluci, která navždy změní životy všech obyvatel Mladoboleslavska i Pezinska (viz foto (podpisu tý rezoluce).

Objala ho uklízečka

„Je to doma taťko,“ řekl po podpisu smlouvy opoziční zastupitel Robin Povšík a s červeným opuchlým obličejem objal uplakaného primátora Raduana Nwelatiho. Slovenského primátora, rovněž uslzeného, objala jen česká uklízečka.

Politici právě podepsali smlouvu o výstavbě radaru, jenž bude součástí americké protiraketové obrany!

close zoom_in

Hned po podpisu smlouvy se daly věci do pohybu. Pracovníci najatí armádou se dali do práce a vykáceli značnou část chráněné krajinné oblasti Radouč. Ručně a osobně. Do několika týdnů začne na Radouči výstavba raketové základny. Typickou velkou bílou kouli uvidí obyvatelé sídliště za humny do několika měsíců. Hovoří se o ráji za sídlištěm.

„Hovořilo se o tom, že radar má stát v Brdech, ale to byla samozřejmě jen naše taktika, jak zabránit případným protestům v Mladé Boleslavi,“ popisuje člen americké diplomacie John Paschoubek, který lokalitu pro radar navrhl.

Novináři si dlouho lámali hlavu s tím, proč vlastně Obrana přistane zrovna v České republice a proč bude mít z celé Evropy veřejný proslov jen v Praze. „Důvod je teď jasný, oznámí, že byla podepsána smlouva o výstavbě radaru v Mladé Boleslavi,“ říká politolog Marián Součástka z Ústavu pro výzkum české a americké loajálnosti.

close zoom_in

Radar poškodí zdraví. Nebo snad ne?

Odborníci se shodují, že nový radar může zasahovat svým paprskem část sídliště. „Bude nezbytné obalit paneláky silnou vrstvou plechů. Předpokládáme, že lidem se nebude líbit žít ve tmě a domy sami opustí. Náhradní bydlení pro ně nemáme,“ říká zcela bez obalu a na rovinu ing. arch. Ibrahama Retardér CSC z mladoboleslavského magistrátu.

Dobročinné organizace jsou již připraveny vydávat lidem humanitární pomoc. „Ti, kteří přijdou o bydlení, u nás zdarma dostanou stan a karimatku. Máme toto nouzové řešení jen pro 150 lidí. na týden,“ říká Martina Pozděbohatá z organizace Kamdete Bluma.

Tisíce lidí se chystají proti plánu, který jsme již včera zveřejnili na webu, vyjít do ulic. „Ať si klidně jdou, jednou je to podepsaný, nedá se nic dělat. My s teroristy nevyjednáváme,“ vzkázal po svém poradci prezident Barák Obrana. Ať si jedná o tom městská policie, ta je za udržení pořádku i nepořádku placená.

Politici v Mladé Boleslavi, kteří pakt klidně podepsali, ale budou v sobotu americkou delegaci vítat s nadšením. „Dcerka mi již vyrobila doma vlaječky a pojedeme vítat Baráka na letiště,“ prozradil familiárně s mírným úsměvem Raduan Nwelati.

I u Povšíků už mají potřebné propriety připravené. „Tak já budu převlečený za bývalého ruského prezidenta Jelcina, myslím, že to bude dobrý fór. Pan prezident USA to jistě uvítá jako zpestření své cesty šedivým Českem,“ sdělil Robin Povšík. Apríl

Ing. MICHAL UMÁČENÝ, CSC

Nechme to koňovi, má větší hlavu
FRIDOLÍN USEDLÝ
Radar sem, radar tam, pořád dokola. To vám sou jednou Brdy, pak Vrdy, teď zas Radouč. Kdo se v tom má jako vyznat? Já stejně věřím v pravdu a lásku. Takže nakonec, když by tady i ten radar byl jako umístěn, tak si řikám: A co jako? Ale zase si řikám, kdo ho bude hlídat? Budou to najatí agenturní pracovníci, kteří zrovínka nemaj šichtu vedle ve Škodárně, případně jim odpadla nějaká ta směnečka, páč jako zrovínka nevydávaj tam za kopečkama šrotovný? No nic, to jako nechám býti. Jak já říkám, necháme to koňovi, on má větší hlavu. To je vtipný, že?
Mne vám ti na té věcičce zaujala jedna věcička. Já vám nevěděl včil proč jsou ten pan Raduan a pan Robin takový psi na sebe. Já si vám myslil, že už se to nezmění, že prostě jednou na sebe budou třeba na tý střelnici v Neuperku střílet. Že si to rozdají na férovku. Kdo se trefí, tak se trefí. Jenže teď mne obá dvá převezli, kuci jedny politický.
Dybyste to viděli. Oni dvaja, jak se plácají po ramenou a říkají si takový ty slova, který si řikáme my, když potkáme někoho, koho vidíme strašně, ale fáákt strašně rádi. Já nevěřil svejm ušiskám. Pan Povšíků říkal: „Taťko, jakpak je na hradě?“ A pan Nwelati mu odpověděl skrz zubiska: „Bejbíku, přijď se někdá podívat, my tam musíme makat, je to fááákt, ale fáákt hustý,“ děl pan primátorů.
No byla vám to legrace, že vlastně všichni byli opaření. Oni je takhle neviděli a mně se vám tak najednou začalo lépěji dýchánkovat. Prostě bylo to báječné odpoledne. Venku svítlo slunéčko, k tomu pofukoval větříček a na radnici se nikdo, ale vážně nikdo nehádal. No, řekněte, není to kolem nás všechno přebáječný?
Uvidíme, co na to ten koník…