Zjevně rozladěný je náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík (ČSSD) ve Středočeském kraji i na Mladoboleslavsku z výsledků voleb. Na druhou stranu podle něho pomůže straně odchod Jiřího Paroubka a chválí si zvolení Jana Hamáčka do Sněmovny.

Co říkáte na volební výsledek jak v republice, také v Mladé Boleslavi, které se poněkud liší?

Výsledek voleb je pro nás zklamáním, protože jsme čekali, že zvítězíme a získáme větší podporu občanů České republiky. Máme ale samozřejmě radost z vítězství, to se vždy počítá, to je příjemné. V tuto chvíli je zřejmé, že většina obyvatel České republiky se rozhodla jinak než pro to, co jim nabízel program sociální demokracie. Lidé se rozhodli pro cestu zásadních restrikcí ve zdravotnictví, pokračování zdravotnických poplatků a podpory dosavadní obrovské korupce. My se asi nebudeme účastnit této vlády a bude to dobře. Sociální demokracie je v tuto chvíli naprosto konsolidována a je si vědoma vítězného výsledku a závazku vůči voličům. Budeme prosazovat to, co jsme lidem slíbili ve volebním programu, na tom budeme důsledně trvat. Také doufám, že po odchodu Jiřího Paroubka se staneme stranou s větší dávkou noblesy.

Co vám rezignace pana Paroubka přinese, stoupne obliba strany?

Je zřejmé, že volby byly postaveny částečně jako referendum o Jiřím Paroubkovi, že jako osoba ve volbách byl určitým fenoménem, který ale znamenal minusové body pro naši stranu. Na druhou stranu jej ctím jako předsedu, jenž před pěti lety převzal vedení ČSSD, konsolidoval ji. Za vše dobré, co pro sociální demokracii udělal, je třeba Jiřímu Paroubkovi poděkovat. Je to jeho rozhodnutí, které je obdivuhodné, státnické a na české politické scéně nemá obdoby.

Může ten volební výsledek nějak korespondovat s komunální politikou, nebo se to nedá ani srovnávat?

Mladá Boleslav je pravicové město, což je paradoxní vůči obrovské armádě pracovníků Škody Auto a dalších firem, kteří mají pozice díky silným odborům. Ty jsou silné jen díky tomu, že existuje zákoník práce, který vždy levice uhájila. My budeme bojovat dál a je zřejmé, že pokud během pár měsíců vznikne pravicová vláda, tak se ukáže to, co na lidi ve skutečnosti chystá a že lidem dojde, že mají volit jinak.

Půjdete teď jinou cestou, jak získat zpět přízeň voličů?

To nebudu nyní komentovat. Pracujeme velmi důsledně, voličům nelžeme jako například někteří kandidáti ODS, kteří naslibují, že budou snižovat dluh a obratem schvalují stamilionové dluhy pro naše město. Naše politika je transparentní a nebudeme ji příliš měnit.

Co říkáte na zvolené poslance za Boleslavsko, tedy na pány Hamáčka, Smutného, Gropsiče? Váš názor na tato jména?

Myslím, že minimálně Jan Hamáček je vynikající poslanec, který již čtyři roky za Mladou Boleslav v parlamentu působil a pracoval velmi dobře. Má naši plnou důvěru, získal i hodně preferenčních hlasů. Stanislava Grospiče vnímám jako spíše méně výrazného poslance, který nicméně intenzivně pracuje v ústavněprávním výboru, ale navenek je méně viditelný. Je pravda, že uvnitř parlamentu má renomé díky své odbornosti. Co se týče pana poslance Smutného, tak tomu se včas podařilo přeskočit z jedné bezvýznamné politické strany do druhé, která ho vynesla do poslaneckého mandátu. Já jen doufám, že na rozdíl od Mladé Boleslavi, kde nevíme vlastně nic o jeho působení na radnici, tak snad v parlamentu i nějak zapůsobí a něco pro Mladou Boleslav udělá. To si přeji u všech poslanců.