Mladá Boleslav definitivně přišla o šanci vzniku kvalitního hotelového komplexu v bývalých kasárnách na Jičínské ulici. Stačilo k tomu, aby osmnáct vyvolených (členů zastupitelstva) zvedlo ruku pro návrh primátora Nwelatiho, díky kterému se definitivně převádí objekt kasáren skupině místních právníků a podnikatelů tak, že ze smlouvy je vypuštěna podmínka přebudovat kasárna na hotel.

Tito lidé, vedení právníkem Petrem Doušou, získali podmínečně objekt kasáren v roce 2007 na základě dobré cenového nabídky a propracovaného projektu slibujícího vznik pětihvězdičkového hotelu s welnes službami , podzemními garážemi a kongresovým sálem pro tisíc lidí. Konkurenční zahraniční investoři tento plán od počátku zatracovali jako předimenzovaný a finančně nenávratný.

Do městem organizované soutěže, která již měla předem známého vítěze, nešli. A zatímco svoje peníze raději dali do projektů dnes plně funkčních vysoce kvalitních hotelů na pražské Národní třídě nebo hotelu Jasmin v ulici Politických vězňů, rovněž v Praze, zůstal v Boleslavi chátrající objekt.

Nikdy se nezbavím dojmu, že skupině místních investorů, z nichž část vlastní malé hotelové kapacity s nepříliš dobrými službami, nikdy nešlo o to postavit v Boleslavi kvalitní hotel. Jeden ze zástupců zahraničních uchazečů o kasárna mi doslova řekl: „Tito lidé zaplatí jakoukoli cenu za to, aby kasárna získali a kvalitní hotel tam nikdy nevznikl.“

Čas bohužel ukazuje, že čtyři roky starý výrok byl pravdivý a zastupitelům kdysi předkládaný velkolepý projekt byl jen vábničkou, která nikdy neměla být přetavena do reálných rozměrů. Primátor i jeho náměstci ze všech strategických dokumentů města dobře vědí, že Boleslav kvalitní hotel typu kosmonoské Galatey pro svůj rozvoj nutně potřebuje. Navíc, a to primátor veřejně připustil, by si to přála i Škoda Auto.

Jenže se ukázalo, že přání Škodovky není ničím proti přání skupině místních spřátelených podnikatelů, kteří se rádi chlubí tím, že s pravou částí politického spektra mají nadstandardní vztahy. A tak místo hotelu můžeme čekat, že z kasáren vznikne nová ubytovací kapacita s několika málo krámky, kancelářemi a možná i pár kójemi označenými za hotelové pokoje. Boleslav zase ztratila šanci odstranit jeden z vřídků, který ji hyzdí.

Robin Povšík, zastupitel MB za ČSSD