Občané v čele s dosavadní starostkou Jitkou Tošovskou dostali 23,81 procenta hlasů, ANO 2011 pak 23,55 procenta hlasů a Hnutí nezávislých občanů 23,26 procenta hlasů.

„S výsledkem jsem nadmíru spokojený. V mých očích nejde o druhé místo, ale prakticky o vítězství. Máme o tři mandáty více, než jsme měli. Jsem potěšen, že do nás tolik voličů vložilo důvěru,“ podotkl lídr kandidátky ANO 2011 a bývalý starosta Bělé pod Bezdězem Jaroslav Verner.

V takřka totožném duchu hovoří i čelní představitel Hnutí nezávislých občanů Jan Sýkora. „Toto třetí místo má pro nás cenu zlata, neboť první tři subjekty získaly shodně po 5 mandátech. „Prvenství nám uniklo pouze o 0,55 procenta. Oproti minulým volbám jsme opět dosáhli zlepšení,“ připomněl Sýkora.

Výsledky jsou známy, to hlavní ale Bělou pod Bezdězem ještě čeká. Dohodnout, kdo při takto těsném výsledku nakonec povede město ve skutečnosti.

První námluvy, první možná spojenectví a první vyjednávání jsou podle všeho od neděle v plném proudu, ale všichni dotázaní v tomto ohledu nechtějí nic předčasně vynášet.

„V tuto chvíli raději nebudu nic prozrazovat, nechci zatím živit žádné dohady o případném složení radnice ani o koaličních spojenectvích. Vše je teprve v jednání a čeká se na stanoviska dalších stran, nic není zatím domluveno,“ říká Jitka Tošovská.

Jan Sýkora potvrdil, že vyjednávání začalo v neděli. „V tuto chvíli to nebudu více komentovat,“ doplnil. A tutéž odpověď dal i Jaroslav Verner.

Všichni tři ale v přístupu k vedení města mají jedno společné: případného křesla starosty se nebojí. „Jsem zastupitelem Bělé pod Bezdězem již 8 let. Nevidím důvod, proč bych se měl čehokoliv bát,“ řekl Jan Sýkora.

Jitka Tošovská odpověděla, že do voleb jsem šla s jasným úmyslem svou funkci obhájit. „Pokud to půjde, povedu Bělou znovu,“ podotkla. Stejně se na to dívá i Jaroslav Verner. „Do voleb vstoupil s cílem stát se znovu starostou,“ zdůraznil.

Ať ovšem nakonec povede Bělou kdokoliv, čeká jej podle dosavadní starostky Jitky Tošovské v první řadě úkol zajistit výstavbu nové školní družiny s vyšší kapacitou.

„Ta stávající dětem div nepadá na hlavu a i po hygienické stránce je nevyhovující. Naštěstí už se tato záležitost rozhýbává. Pak je zde údržba silnic a infrastruktury celkově, ale problém školní družiny je, myslím, všem stranám v Bělé blízký a společný,“ přiblížila situaci.

Jaroslav Verner pak doufá v celkové zrychlení a zefektivnění místní politiky. „Bělá potřebuje tak nějak znovu nastartovat. Poslední čtyři roky klidu a dokončování rozjetých projektů je za mne málo. Je také potřeba chovat se více ekonomicky. Například příprava rozpočtu se schodkem několika desítek milionů je velmi krátkozraká,“ míní.

Podle Jana Sýkory nové vedení města musí především plnit sliby. „Bude potřeba hodně pracovat, cílem by mělo být posunout Bělou ne o kousek, ale o kus dále,“ poznamenal.