Voliče pořádně rozzuřil povolební guláš, který uvařila boleslavská strana TOP09.

Politici to nejspíš nemysleli zle, ale výměna zastupitele Jana Smutného za Daniela Marka, který v řádných volbách skončil až o dvě místa dále než Smutný, se nesetkala s pochopením voličů. Desítky z nich tuto změnu kritizovaly například na našich internetových stránkách www.boleslavsky.denik.cz.

TOPka se rozhodla, že si podělí křesla, takže řádně zvolený náměstek Jan Smutný si ponechal pozici v Poslanecké sněmovně, zatímco odstoupil ze svého zastupitelského mandátu a vystřídal jej Daniel Marek. Místo mu ale vyklidili ještě architekt Jindřich Zítka a hudebník Milan Klipec, kteří byli v počtu hlasů nad ním. „Volil jsem cíleně pana Smutného, ne pana Marka, a teď koukám jako blázen, že náměstkem bude člověk, který ani nebyl zvolen do zastupitelstva! Proč tedy pan Smutný do zastupitelstva kandidoval, když se okamžitě po zvolení vzdal mandátu?“ ptá se čtenář Karel na našem webu.

Daniel Marek to ale vidí jako logické řešení: „Už před volbami jsme deklarovali, že nebudeme kumulovat místa.“ Vedení TOP09 už kvůli této záležitosti svolalo na čtvrtek tiskovou konferenci.

Ustavující zastupitelstvo zvolí vedení města pravděpodobně za 14 dnů. Podle koaliční dohody ODS, TOP09 a Volby pro Mladou Boleslav bude primátorem nejspíš Raduan Nwelati (ODS) a jeho náměstci Adolf Beznoska (ODS), Daniel Marek (TOP09) a Jiří Bouška (VpMB).

Poslanec Jan Smutný: Nikdo ne mě netlačil

Proč se dosavadní náměstek primátora Jan Smutný, dvojka na kandidátce TOP09, vzdal mandátu? Jak je možné, že jeho stranický kolega Daniel Marek převzal jeho mandát, přestože jej voliči vykřížkovali na kandidátce ještě o dvě místa dál? Odpovídá poslanec Jan Smutný.

Pane Smutný, jak je možné, že nebudete náměstkem?
To je celkem matematicky jasné. Už před volbami jsem deklaroval, že rád pomůžu TOPce do zastupitelstva a do rady. Bohužel nám slabší výsledek zamotal hlavu v tom, že po koaliční dohodě, která už je na stole, máme možnost mít jednoho uvolněného náměstka a tři členy v radě. Máme tam doktora Nechanického, který chce pracovat jako radní, nikoli ale jako uvolněný, pak tam máme pana Kvaizara, který rovněž nechce být uvolněný. No, a dále tam máme mě, který jsem stále seděl jednou částí zadnice v Praze v Poslanecké sněmovně a druhou částí v Boleslavi na radnici. Zjistil jsem ale, že opravdu nepůjde dělat obě práce pořádně a museli jsme hledat, kdo to vezme místo mě. Došli jsme až na Dana Marka.

Je to vaše svobodné rozhodnutí, nebo jste zaznamenal nějaké tlaky třeba právě ze strana pana Marka na funkci uvolněného náměstka primátora?
Je to absolutně svobodné rozhodnutí, nikdo na mě netlačil. Zastupitele jsem chtěl dělat vždy, a myslím, že by se na to i našel čas. Pracovat jako poslanec a ještě navíc v radě města, na kterou se musíte daleko více připravovat, by už možné nebylo. Já se chci nyní soustředit na práci ve Sněmovně pro region Mladoboleslavsko a samozřejmě budu i po boku pana Marka, který za mě nastupuje jako náměstek primátora pro sport, školství a kulturu. Budu mu velmi rád radit.

Bývalý primátor Svatopluk Kvaizar teď bude za TOP09 v Radě města Mladá Boleslav a bude tak přímo spolupracovat s ODS i primátorem Raduanem Nwelatim. Byla to právě ODS, která před šesti lety dohnala kvůli kauze "hájenka" Svatopluka Kvaizara na policii k výslechu a dokonce až do nemocnice po následné slabosti. Dokáže Kvaizar překousnout bolestivou minulost a spolupracovat s ODS? Čtěte více ve středu v tištěném Boleslavském deníku!