„Varujeme občany před totálními herbicidy, které se používají nejen k hubení plevele a všeho zeleného, ale i k postřiku polí,“ uvedli mladoboleslavští Zelení s tím, že použití takových látek vyjde finančně výhodněji, než kdyby se o rostliny někdo „řádně“ postaral.

Podle tvrzení města, respektive firmy Compag, která se o zeleň stará, je všechno ale poněkud jinak a rozhodně není důvod k hysterii.

„V letošním roce se v Mladé Boleslavi k postřiku využívá prostředek Kaput, nikoliv Roundup. Jde o glyfosát, a pracovníci, kteří ho používají, jsou samozřejmě řádně proškoleni a vybaveni ochrannými pomůckami, pokud je to potřeba,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková s tím, že se tento přípravek nepoužívá například v místech s větší koncentrací osob.

Mluvčí však upozornila také na fakt, že se tímto prostředkem udržují zpevněné plochy jako chodníky a silnice. „Při údržbě zeleně se rozhodně nepoužívají žádné totální herbicidy. Jedinou výjimkou, kdy ovšem používáme selektivní systémový herbicid, je likvidace křídlatky japonské, jelikož se jedná o nebezpečnou invazivní dřevinu, která se rychle a nekontrolovaně šíří,“ dodala Charousková s tím. Letos k tomu ale město zatím nemuselo přistoupit.