Všichni si teď budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy. Tedy už musíme. A do toho se ještě zdraží potraviny, které potřebuje každý člověk bez rozdílu. Začneme tedy myslet ekonomičtěji. Místo toho, abychom si nakoupili potraviny v obchůdku v rodné vísce nebo v obchůdku uprostřed sídliště, si raději zajedeme do nějakého supermarketu. Tam nás nákup přijde určitě levněji. Přesně takový obrázek je noční můrou pro všechny majitele právě menších obchůdků. S dalším zdražováním základních potravin se jim podlamují kolena.

„S dalším zdražováním potravin menším obchodníkům zánik zcela určitě hrozí. Pouze velké obchodní domy si mohou udržet ceny díky odběru velkých palet za výhodné ceny. Menší obchody si takový odběr dovolit nemohou,“ uvedl majitel obchodu s potravinami Josef Nebeský.

Zvýšení cen potravin má neblahý vliv na zákazníky, kteří živnostníkům ubývají. „Do budoucna bude odliv zákazníků malých obchodů zajisté značný, řekl bych, že i u nás se počet zákazníků již snížil. Je více znát, že lidé začali šetřit. Od známých vím, že venkovské obchody jsou na tom ještě hůře než městské. Lidé si zde většinou koupí jen to, co si zapomenou přivézt z nákupu z obchodních domů. Takový obchod pak sotva uživí jeho majitele, natož zaměstnance,“ řekl Nebeský.

Podle slov Josef Nebeského mají obchodníci v menších krámcích vřelejší vztah k lidem. „S takovým prodejcem se mohou lidé v klidu pobavit a poradit se. Ve velkých obchodech se tak neděje,“ objasnil Josef Nebeský.

Zdali skutečně přijde takový odliv zákazníků, aby malé obchody musely skončit, je ve hvězdách. Jsou i někteří živnostníci, kteří nebezpečí v odlivu zákazníků nevidí. Příkladem je například obchod Libuše Weiglové v Michalovicích. Zatím jim počet zákazníků neklesl, jejich klientela zůstává stále stejná.
Strach o přežití nemají jen obchodníci z Mladoboleslavska. Příkladem jsou například i majitelé obchodů z Mělnicka. „Nebezpečí našeho zániku rozhodně hrozí a tento problém stále přetrvává.Vedle různých supermarketů malé obchody jen těžce dýchají a přežívají. Je to logické – jestli ceny porostou, tak malé obchody zaniknou úplně. Obchod se nemůže uživit tím, že si lidé budou chodit kupovat například jen cigarety, pivo nebo dva rohlíky. Z toho se nedá zaplatit ani nájem a elektřina,“ uvedla Helena Stočková, majitelka potravin v Mělníku.