Od prvního červnového pondělí funguje pro obyvatele Mladé Boleslavi nová služba. Byl spuštěn takzvaný Boleslavský portál, díky němuž může každý z místních zaplatit řadu poplatků z pohodlí domova. Zatímco do nynějška museli lidé například kvůli poplatku za svoz odpadu nebo za psa absolvovat cestu na magistrát, nyní vyřídí vše od klávesnice mobilu nebo počítače. Navíc v kteroukoliv denní či noční dobu.

Na Boleslavský portál se lze dostat přes oficiální stránky města, ale také přes obyčejný vyhledávač Googlu, který variantu Boleslavský portál ihned nabídne. Na stránce města najdou zájemci odkaz hned v horní liště. Pak už se stačí přihlásit například přes bankovní identitu, aby si byl systém jist, že opravdu komunikuje s daným člověkem. „Kdo bankovní identitu nemá, může přijít na magistrát, kde mu bude účet zřízen a dostane heslo, pomocí nějž se bude moci na portálu pohybovat,“ vysvětlil primátor Jiří Bouška.

Další výhodou užívání Boleslavského portálu je možnost vyřizovat platby za celou rodinu, tedy například, když sdílí domácnost se staršími rodiči. „Napoprvé je ještě nutné přinést na magistrát buď plnou moc, nebo dorazit kompletně, abychom zřídili potřebný přístup. Od té chvíle už bude moci jedna osoba vyřizovat tyto věci dalším blízkým,“ konstatoval Josef Antoš z boleslavského magistrátu, který na spuštění systému se svým týmem intenzivně pracoval. „Samozřejmě je to živá věc. I když jsme systém testovali dlouho, prosíme o trpělivost v případě nějakých počátečních komplikací. Budeme rádi za poznatky uživatelů a do budoucna se budeme snažit systém ještě více vylepšit,“ doplnil Antoš.

Co se dá z portálu také zaplatit

  • poplatek za komunální odpad
  • poplatek za psa
  • poplatek z pobytu
  • poplatek za užívání veřejného prostranství

Kromě už zmíněných poplatků za odpad či za psa se uživatel dostane k řadě dalších informací. Může se například snadno přihlásit do registru vozidel nebo si zkontrolovat evidenci svých dopravních přestupků. Tímto způsobem také může požádat třeba o vydání voličského průkazu. Portál jej snadno přesměruje i na weby dalších státních institucí.

Zřízení Boleslavského portálu vyšlo na necelých 7 milionů korun. Z rozpočtu města šel asi 1 milion korun. „Zhruba 70% nákladů zaplatila dotace z Evropské unie, dalších 15% přispěl stát,“ uvedl Bouška.

Mohlo by vás zajímat: Práce u Řepova finišují. Křižovatka bude hotová v první polovině června

Na křižovatce u Řepova finišují stavební úpravy | Video: x.com/ŘSD