S příchodem letních prázdnin a dovolených naskakuje mnohým záchranářům husí kůže po těle. Období prázdnin totiž s sebou přináší i větší počet úrazů. „Pokud je léto obzvlášť horké, jako například v loňském roce, musejí záchranáři častěji vyjíždět k topícím se lidem,“ uvedla Nina Šeblová z tiskového oddělení Středočeské záchranné služby.
Nedávno například museli mladoboleslavští záchranáři zasahovat u topícího se osmnáctiměsíčního chlapečka v Dolním Bousově. O jeho život několik minut bojovali sami rodiče. Po příjezdu sanitky i zdravotníci. „Chlapeček byl poté vrtulníkem letecké záchranné služby transportován na anesteziologicko – resuscitační oddělení Fakulní nemocnice Motol v Praze,“ upřesnila Šeblová s tím, že první předlékařská pomoc, především resuscitace, vždy zvyšuje šanci na přežití.
Zranění, nebo dokonce i smrt, ale nehrozí jen u vodních bazénků u rodinných domků. Několik případů utonutí řešili zdravotníci po celé republice. Lidé by proto před vstupem do vody měli dodržovat řadu pravidel.
„Například alkohol snižuje odhad nebezpečí a lidé pod vlivem alkoholických nápojů přeceňují své schopnosti a síly. Zároveň alkohol roztahuje cévy, což způsobuje pokles tlaku,“ uvedla Šeblová.
Tragické následky ale může mít i rychlé ponoření do ledové vody. „Hrozí zástava srdce, a to i u zdravého člověka,“ upřesnila
Nina Šeblová z tiskového oddělení záchranné služby.
Při delší době strávené pod vodou může dojít k podchlazení a v jeho důsledku k vyčerpání organismu. Lidé by se proto před vstupem do vody měli nejprve osmělit a až poté vstoupit do vody. Velmi obezřetní by při koupání měli být kardiaci, astmatici, epileptici a lidé s vysokým krevním tlakem.
Z množství utonulých za minulé léto je zřejmé, že koupání není zcela bezpečná aktivita. Pokud ale lidé dodržují základní bezpečností pravidla, mohou výrazně snížit rizika spojená s koupáním.