Jedná se o novou technologii, která bude účinněji ovládat semafory a tím i propustnost křižovatek ve špičkách. Bude také informovat řidiče o případných problémech či volných místech k parkování. Je to jedna z nejzásadnějších investic boleslavského magistrátu pro letošní rok.

Kromě jiného bude mít na starosti systém koordinace semaforů na křižovatkách. Vozidla Integrovaného záchranného systému, tedy například sanitky, budou s pomocí velína moci dosáhnout takzvané zelené vlny, tedy projet k závažným případům na světelných křižovatkách na zelenou. „Slibujeme si od tohoto systému zrychlení a usnadnění dopravy ve městě na hlavních tazích. Nicméně systém, který by dokázal zařídit hladký průjezd bez kolony v dopravních špičkách, zatím bohužel neexistuje nikde na světě,“ konstatoval primátor Raduan Nwelati.

Magistrát nechal provést demolici neobydleného domu č. p. 34 v Nádražní ulici.
PODÍVEJTE SE: Mladá Boleslav nechala zdemolovat neobydlený dům u nádraží

Podle projektové dokumentace by měla dopravní telematika přijít asi na 150 milionů korun, z čehož by 100 milionů měla zaplatit dotace z Evropské unie. Škoda Auto navíc přislíbila poskytnout příspěvek ve výši milionu eur.

Za miliardu i na dálnici

V březnu by se telematický systém měl začít budovat také po celém úseku dálnice D10. Tato zakázka v předpokládané hodnotě téměř miliardy korun se týká umístění telematických, bezpečnostních a informačních zařízení, včetně pokládky komunikační optické trasy a páteřní napájecí soustavy pro celý úsek dálnice D10 v délce 74 kilometrů.

„V současné době silniční telematika, tedy například SOS hlásky, meteostanice, informační portály, či kamery na dálnici D10 zcela chybí,“ uvedl Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic, které zakázku vypisuje.

Ilustrační foto.
Dechová zkouška pro řidiče i spolujezdce? Nově samozřejmá věc

Na telematické systémy bude napojeno SSÚD Poříčany a budoucí SSÚD Brodce, jehož výstavba je rovněž v přípravě. K zahájení prací má dojít ve 2. čtvrtletí letošního roku. Průběh je plánován na dvě stavební sezóny a pokračovat se tedy bude i v následujícím roce.