Lucie Novotná a Barbora Hájková připomínají za spolek Pomáháme Srnčatům v průvodním textu sbírky na Donio.cz, že v květnu a červnu při prvním sekání zemědělských ploch velkou technikou dochází k alarmujícímu úhynu srnčích i dalších mláďat, která se touto dobou rodí a jsou v trávě schovaná. Dle odhadů jich má být i 60 tisíc. „Jednoduše jsou rozdrcena sekacím zařízením, nebo přijdou o končetiny. A proto jsme tady. Jsme Spolek Pomáháme Srnčatům. Občanský spolek, který jsme založili za účelem záchrany životů mláďat. S touto aktivitou jsme začali poprvé v roce 2023 v mladoboleslavském okrese, kde žijeme,“ stojí ve vyjádření spolku.

Jeho členové během první sezony čerpali zkušenosti od dalších spolků, které se prevencí úhynu zabývají již mnoho let. „Měli jsme poprvé možnost dostat se do terénu, seznámit se se zemědělci, poznat spoustu zapálených myslivců a dobrovolníků,“ uvádí ochránci zvířat.

close info Zdroj: Spolek Pomáháme Srnačtům zoom_in

Tito dobrovolníci v brzkých ranních hodinách před sekáním a za jakéhokoliv počasí vyrážejí hledat srnčata i další mláďata a přemísťují je do bezpečí. Obrovským pomocníkem při hledání je pro ně dron s termokamerou. Spolku se podařilo jeden získat díky veřejným sbírkám organizace Stop Sečení Srnčat. Je jich ale potřeba více. „Ten jeden, který máme, je velký pomocník, ale na celý okres nestačí. (…)  Myslivecké spolky, které mají primárně za úkol se o prevenci před usmrcením starat, si takovou technologii nemohou dovolit,“ píší Lucie Novotná a Barbora Hájková na Donio.cz u sbírky, která má pomoci získat finance na pořízení dalšího dronu.

Za vybrané plánuje spolek pořídit dron s termokamerou DJI Mavic 3 Thermo, který umožní sledovat zvěř ze stometrové výšky, a zároveň podpořit i provoz stávajícího dronu (baterie, pojištění a pod.).

close info Zdroj: Spolek Pomáháme Srnačtům zoom_in

Cílová částka je 200 tisíc korun, přičemž kolem poledne 16. května bylo vybráno lehce přes 91 tisíc. Do konce sbírky zbývalo v tu chvíli 54 dní.

„Pokud se na dron nevybere celá částka, použijeme vybrané peníze jako základ na koupi nového dronu nebo na provoz stávajícího dronu DJI Mavic 2, nákup potřeb spojených s činností spolku a na provoz spolku,“ doplňují členky spolku.

ODKAZ NA SBÍRKU ZDE