Děláte z toho politiku, která v tom vůbec není! Tak reagoval včera v podvečer koaliční zastupitel Miroslav Olšák z ODS na dlouhý proslov opozičního zastupitele Robina Povšíka z ČSSD. Ten zastupitelům předložil návrh vlastní radikální vyhlášky, která by zrušila všechny herny v přesně vymezených lokalitách.

Opozice tak zkritizovala vyhlášku, kterou předložila koalice. Ta naopak měla stanovit, kde by herny zůstaly zachovány. Součástí předložené vyhlášky byl i průzkum komise složené z pracovníků magistrátu, která provedla ve všech hernách ve městě kontroly.
„Nepředložili jsme žádná doporučení ale jasná fakta. Je na zastupitelech, aby je posoudili,“ uvedl náměstek primátora Adolf Beznoska.
Zastupitelé v Mladé Boleslavi totiž včera rozhodovali o schválení pravidel pro omezení hazardu v Mladé Boleslavi. Podle očekávání se strhla ostrá rozepře mezi opozicí a koalicí.

„Původně chtělo vedení města okázale zrušit všechny herny. Pak se ale zaleklo lobby velkých společností, kde se točí sta milionový byznys. V další etapě proto město chtělo hlavně omezit menší herny,“ prohlásil Povšík.

Podle Olšáka je to ale lež. „Záměrem bylo, že zde budeme diskutovat o každé, říkám každé herně a tedy bez rozdílu. Zastupitelé mají sami říci, které herny podle výsledku šetření komise nechtějí,“ vysvětloval opak Olšák.

Zastupitelé si po dvacet minutách trvající výměně názorů vzali čas na rozmyšlenou a po návratu do sálu smetli ze stolu návrh opozice na kompletní zrušení provozoven s výherními automaty ve vybraných lokalitách.

Opozice na to reagovala ostře. „Chtěl bych říci, že se odpojíme z hlasovacího zařízení, protože došlo k porušení slibů daným obyvatelům Mladé Boleslavi. V tuto chvíli je nám doporučeno zachovat původní stav,“ řekl Povšík.

Podle zastupitele Svatopluka Kvaizara nebyl předložený materiál s doporučením komise moc platny. „Myslel jsem, že tady dostaneme jasné doporučení, které herny zrušit. Takhle je to jen taková inventura heren,“ řekl Kvaizar.

Podle Olšáka ale není řešením problému dávat nějaká doporučení, nebo plošně zakazovat automaty. „Nikde v jiných městech plošné zrušení nepomohlo. Nahradí je nezrušitelné terminály. Pojďme se bavit o hernách, které zachovat. Můžeme tady být klidně pět hodin,“ reagoval Olšák. Rovněž podle náměstka primátora Jana Smutného byly předloženy jen výsledky šetření a zastupitelé pak měli dodat vlastní připomínky.

Koaliční zastupitelé nakonec v následném hlasování nepřijali ani základní návrh vyhlášky z vedení města. Nebyla tedy schválena ani jedna vyhláška, kterou zastupitelé včera předložili.

Podle právníků to tedy znamená, že dosud ve městě platí stejná pravidla. Současná vyhláška má ovšem platnost jen do léta a je tedy jasné, že přijde znovu na přetřes.