Aby se policisté přesvědčili, že lidé o změně vědí, vyrazili za nimi přímo do terénu. Policejní vozidlo i se zdejší mluvčí Lenkou Sikorovou mohli řidiči a senioři potkat v Židněvsi a Bezděčíně. V obou obcích však nebyli náhodou. „Vytipovali jsme lokality, kde nejsou chodníky, ale víme, že se zde lidé často pohybují a hrozí zde určité riziko," vysvětlila Lenka Sikorová.

V rámci preventivní akce Vidíme se sice nechyběla kontrola dokladů a stavu vozidla, ale mimo jiné policisté řidiče informovali o novele zákona o silničním provozu.

A jaké jsou výsledky? „Jsem překvapena, kolik lidí o nové povinnosti vědělo a že ji všichni hodnotili pozitivně. Dokonce několik šoférů vyjádřilo přání, zda by si u nás mohli rovnou nějakou reflexní pásku koupit," poznamenala mladoboleslavská mluvčí.

Řidiči, kteří „prošli" kontrolou, neodjeli s prázdnou. Lenka Sikorová jim jako odměnu dala modrou nákupní tašku, v jejíž dolní části pochopitelně nechyběl reflexní prvek. Odneslo si ji zhruba třicet šoférů.

Krok správným směrem

„Myslím si, že je to krok správným směrem. Patřím mezi řidiče a dost často jezdím večer. Nejednou se mi stalo, že chodce, který je navíc oblečený do tmavých kalhot a bundy, vidím na poslední chvíli," konstatovala Milada Hejnová z Mladé Boleslavi. Jak následně dodala, reflexní pásek bude patřit k obsahu její kabelky stejně jako mobil či peněženka.

Projekt „Vidíme se" je zaměřený především na seniory. A za nimi policisté také vyrazí. Přednášku z úst Lenky Sikorové už zítra uslyší návštěvníci knihovny v Kněžmostě a 23. března pak spolek seniorů v Březně.

A co se stane, když reflexní prvek nebudeme mít za snížené viditelnosti u sebe? Policisté chodcům budou zpočátku domlouvat a vysvětlovat jim, proč je dobré je nosit. Později by ale mohl pravděpodobně přijít přísnější postih.

Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se po komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení už na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů.