Zmizení nejméně desítky lidí už letos museli řešit mladoboleslavští policisté. Zajímavé je, že zatímco někdy pátrací akce skončila tragédií, jindy třeba policie zjistila, že zmizení má úplně jiné pozadí.

Hned počátkem roku hledali policisté mladou dívku z Benátecka, která odešla z domova. Pátrání trvalo pouhé dva dny. Hledaly ji desítky policistů i vrtulník s termovizí.

„Bohužel, dívku našel náhodný chodec až druhý den na poli mrtvou,“ řekl tehdy policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Opravdu kuriózně pak působil nedávný útěk dvou mladých lidí z Dětského domova Na Celně v Mladé Boleslavi. Tehdy spolu utekli sedmnáctiletý mladík a čtrnáctiletá dívka, kteří se do sebe zamilovali. Ti pak předvedli v historii policejního pátrání opravdu nevídané věci.

Pohřešováni byli déle než týden. Pak se ale do dětského domova dvojice vrátila, najedla se, umyla a po pár hodinách zase zmizela. Druhý den se do Domova vrátil jen mladík a opět po pár hodinách zmizel. Později se vrátila dívka a nakonec i chlapec. Po martýriu odchodů a návratů tak oba nakonec skončili tam, odkud odešli.

„Zatímco čtrnáctileté dívce nic nehrozí, mladík už je trestně odpovědný,“ uvedl tehdy ředitel dětského domova.

Podobně kuriózní bylo i zmizení mladé matky dvou dětí z Rohatska. Podle dosavadních informací odjela ve středu 9. dubna do nedaleké Mladé Boleslavi na pracovní pohovor. Pak ale zmizela. Doma ji přitom pohřešovali manžel Karel, dcerka Monika a syn Martin. Ještě ve stejný den přitom dostal její manžel záhadnou SMS zprávu na mobilní telefon, aby svoji ženu nehledal. Navíc se v ní psalo, kde najde její zaparkované auto. To bylo ještě ten den skutečně na udaném místě nalezeno.

Později muž hledání vzdal a a obrátil se na policii. V celém případu neseděl zásadní fakt. Proč se muž obrátil na policii až po týdnu? A jak je možné, že žena volala ve čtvrtek manželovi ze svého mobilního telefonu? Ten přece únosci našli, když z něho o týden dříve poslali výhružnou zprávu.

Faktem je, že manžel se nakonec s ženou domluvil po telefonu a v pátek si pro ni dojel. „Jel jsem pro ni asi 60 kilometrů. Jsem rád, že ji máme doma,“ řekl Deníku. Neuvedl ani, jestli byla jeho žena unesena, nebo jestli s někým odjela dobrovolně.

Jak je vidět, policisty někdy zaměstná opravdové zmizení, které může končit i tragicky. Jindy si lidé zmizení vymyslí, aby kryli vlastní průšvih.

Česko: počet hledaných lidí v posledních letech stále stoupá

Pomalu každý den nový rekord. Tak se dají shrnout počty lidí, po kterých pátrají policisté. Zatímco na začátku loňského roku bylo v registrech 13 348 lidí, po kterých vyhlásili policisté pátrání, nyní jich je už přes 14 800. Tolik obyvatel mají například Český Krumlov nebo Poděbrady. Před osmi lety přitom policisté hledali pouhých 6100 lidí, tedy sotva polovinu.

„Padly hranice, takže pohyb lidí po světě je mnohem větší než v minulosti,“ vysvětlil Petr Šmahaj z policejního prezidia, který má statistiky hledaných na starosti.

Hledaní se dají rozdělit na dvě velké skupiny: ti, kteří se schovávají dlouhodobě a většinou záměrně, a ti, kteří jsou v pátrání krátce.

Například klasických pohřešovaných bylo v loňském roce něco málo přes deset tisíc a z toho osmdesát procent dětí. Většina se śice okamžitě našla, i nadále se však pohřešuje 250 dětí.

Dlouhodobě nezvěstných, tedy déle než jeden rok, je 7439, což je skoro polovina všech hledaných. Ještě před osmi lety jich přitom bylo pouze 1180. Ani číslo 14 883 hledaných z konce minulého týdne však není konečné. To je jen počet lidí, po kterých vyhlásila pátrání Česká policie – a nemusí to být jen Češi.

Dalších 16 044 osob je v registru na žádost Interpolu. Není totiž vyloučeno, že se skrývají v Česku. Vysoký počet hledaných osob způsobují ovšem i zákony.