Pořádný šok zažili v pátek večer návštěvníci barů v Mladé Boleslavi a Mnichově Hradišti. Krátce po deváté hodině večerní do nich totiž vtrhly desítky policistů, strážníků městské policie a úředníci z odboru péče o děti. Cíl by jediný – nalévá personál restaurací a hospod alkohol mladistvím? Odpověď zní ano! Dýchnout museli mladí lidé v každém z navštívených barů.

Policejní kordon odstartoval akci v barech na Staroměstské náměstí. Uniformovaní policisté vtrhli do restaurací bez jakéhokoliv varování. Překvapení hostů restaurace bylo obrovské. Skupinky policistů začali ihned s kontrolou dokladů. Těm kterým ještě nebylo osmnáct let, čekala zkouška na alkohol. „Fakt jsem nic nepila. Vidíte, že mám před sebou minerálku,“ upozorňovala policisty mladá dívka, která společně se svoji kamarádkou usrkávala sodovku. Že nelže ukázala během pár vteřin i dechová zkouška. Stejně tak to dopadlo i u dalších mladistvých, kteří právě v tu dobu v baru posedávali. Obsluha baru bere zákon vážně.

Hůře to už dopadlo u dalšího z kontrolovaných barů v Mladé Boleslavi. Nečekaná policejní návštěva vyvolala velkou bouři nevole. Náladu dráždila i televizní kamera, před kterou se někteří návštěvníci baru snažili schovat. I zde se dýchalo. Navíc bylo nutné prověřit i několik lidí, kteří si při cestě za zábavou zapomněli doma doklady totožnosti.

Na rozdíl od prvního kontrolovaného baru se zde policistům podařilo odhalit dvě sedmnáctileté dívky s pivem v ruce. Okamžitě následovala dechová zkouška na alkohol. Zatímco u první z nich byl zkouška negativní, v druhém případě už digitální přístroj na měření alkoholu v dechu požití alkoholických nápojů odhalil. Kromě policistů zde tak musela zasáhnout i úřednice magistrátu věnující se péči o mladistvé. „Rodiče vědí, že jste tady?“ tázala se obou značně vystrašených dívek. Obě mladé slečny shodně tvrdily, že o návštěvě baru jejich rodiče vědí. Teď je, ale i jejich rodiče, bude čekat cesta na magistrát k podání vysvětlení. „Bude s nimi veden pohovor – jak s dívkami, tak i s rodiči. Pokud tedy jejich rodiče vědí, že jdou pít alkohol, aniž by jim bylo osmnáct let, není to v pořádku,“ řekla na místě pracovnice magistrátu. Jak si ale rodiče berou slova úřednic k srdci? „Je to rodina od rodiny,“ řekla dále kurátorka pro mládež, která s rodiči nezletilých bude celou situaci řešit.

Jak se záhy zjišťuje, dívky pivo, které v době policejního zásahu měly před sebou, jim bez větších problémů donesla obsluha. Zatímco dívkám z nepříjemného setkání se strážci zákona tečou slzy z očí, obsluhu baru čeká bloková pokuta.

„Celkem bylo kontrolováno 12 barů. Dechové zkoušce se podrobilo na padesátku mladistvých,“ uvedl po zásahu tiskový mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Požití alkoholu bylo zjištěno u patnácti osob mladších osmnácti let. Šesti pracovníkům barů byla uložena bloková pokuta, další budou řešeni oznámením na Městský úřad v Mnichově Hradišti. „Právě zde totiž bylo odhaleno pět osob mladších osmnácti let pod vlivem alkoholu. Jeden z kontrolovaných dokonce nadýchal 1,5 promile,“ upřesnil Mareš. Většina kontrolovaných měla v dechu půl promile.

Při akce se mladoboleslavským policistům a strážníkům městské policie podařilo vypátrat tři chovance výchovného ústavu pro mládež z Lounska, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání. „Pod vlivem alkoholu nebyli, ale po jejich zadržení je policisté ihned eskortovali zpět do výchovného ústavu,“ řekl Ladislav Mareš.

Obdobná akce nebyla ojedinělá. S ohledem na ne příliš lichotivé výsledky v nich proto chce mladoboleslavské policie pokračovat!