Kolem desáté hodiny dopolední se centrem města automobilů rozeznělo houkání hasičských a policejních aut. Jen o několik okamžiků později první z nich brzdila na Komenského náměstí těsně před budovou magistrátu.

Zatímco policisté ohraničovali okolí úřadu a sousední základní školy modrobílou a červenobílou páskou, úředníci a děti za doprovodu učitelů spořádaně opouštěli budovu a odcházeli do bezpečí, kdyby náhodou skutečně došlo na varovná slova v té době ještě anonyma.

Policejní manévry pochopitelně neušly ani kolemjdoucím, kteří se na nedalekém chodníku zastavovali ve skupinkách a nevěřícně sledovali vchod do magistrátu, který neprodyšně střežila trojice policistů. Do budovy nikdo nesměl.

ANONYM

Jak Boleslavskému deníku jen pár minut před začátkem opatření potvrdil Jaroslav Gabriel, mluvčí středočeských hasičů, také v našem městě anonym nahlásil bombu, která měla pravděpodobně explodovat kolem poledne.

„Bomba je nahlášena
v budově magistrátu na Komenského náměstí č.p. 61 a v Havlíčkově ulici č.p. 1307," konstatoval Jaroslav Gabriel. Situace byla ještě
o to horší, že byl všední den a inkriminovaná místa byla plná lidí. Šlo o čas.

„Všichni jsou ale v pořádku, úředníci a všichni klienti, kteří v tu dobu na magistrátu pobývali, v poklidu objekt opustili. Budova dnes již zůstane prázdná, úředníci se na radnici vrátí až zítra," potvrdila Boleslavskému deníku tisková mluvčí radnice Hana Koišová.

Autor výhrůžky zkomplikoval provoz i dalším organizacím, které sdílejí s vedením města některou z budov. Uzavřena tak byla třeba pobočka pošty v Havlíčkově ulici. „Volali mi z pošty s tím, že u nich mám balíček, ale dnes si ho vyzvednout nemůžu, protože byli z budovy evakuováni," potvrdil jeden ze zákazníků České pošty.

POLICEJNÍ PSOVOD

V budovách, o nichž anonym tvrdil, že vyletí do povětří, každé zákoutí pečlivě prohledal také policejní psovod, který je na podobné situace cvičený.
Vyšetřování oznámení se samozřejmě neobešlo bez dopravních komplikací. Řidiči například neprojeli Staroměstským náměstím, které policisté z bezpečnostních důvodů na nejnutnější dobu uzavřeli.

Kromě stovek úředníků se museli evakuovat také žáci z 1. základní školy na Komenského náměstí, protože se učí ve stejné budově, kde za zdí pracuje primátor a jeho tři náměstkové. Bylo jasné, že oznámením bomby pro všechny pracovní, potažmo školní den končí.

„Zhruba v deset hodin 
k nám přišla kriminální policie a oznámila nám, že na magistrátu je bomba a že škola bude evakuovaná. Vše jsem ihned vyhlásil rozhlasem a do deseti minut byla budova prázdná," popsal ředitel 1. základní školy Václav Kolman.

Ve škole se v tu dobu nacházelo zhruba dvě stě žáků v patnácti třídách. Nejdůležitější bylo ale zachovat klid, což se podařilo. „Nebyl čas balit úplně všechny věci. Žáci si vzali jen batohy s učením a učitelé pak třídní knihu, aby měli evidenci dětí," vysvětlil ředitel.

Evakuace se tak obešla bez větších problémů. Nejdříve odcházeli žáci z nejvyšších pater, na které postupně navazovaly další třídy. Menší komplikace způsobila jen ekonomka školy, kterou Václav Kolman hledal po celé škole a nemohl ji nikde najít. „Nakonec se ukázalo, že už byla evakuovaná," vysvětlil.

Zástupkyně ředitele Ivana Růžičková také dodala, že než se za posledním žákem zavřely dveře školy, prošla pro jistotu ještě jednou 
s kolegy všechny třídy 
a místnosti, včetně sociálních zařízení. Sousední 2. základní škola vyučovala žáky bez omezení.

Markéta Janovská, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR konstatovala, že do akce v různých městech České republiky, jichž se výhrůžky dotkly, byly zapojeny stovky policistů. „O jaká konkrétní opatření na jednotlivých místech šlo, nebudeme z taktických důvodů zveřejňovat," sdělila.

Pachatel se z pozdvižení, které vyvolal, dlouho neradoval. Pozdě odpoledne přišla zpráva, že ho policie chytila.

„V Hradci Králové byl zadržen jednačtyřicetiletý muž, který je podezřelý z dnešních výhrůžek bombou na magistrátech a vlakových nádražích. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení," uvedla mluvčí.