Stávka hýbe Českem. Jedna z největších za poslední roky začala o půlnoci a potrvá dnes celý den až do 24 hodin. Razantně se dotkne i Mladoboleslavska, kde nepojedou žádné vlaky, fungovat by měly jen autobusy. Komplikace lze očekávat i na příjezdech z města automobilů do sousední Prahy.

Rozruch navíc včera vyvolala návštěva neuniformovaných policistů u předsedy Podnikové rady Odborů KOVO ve Škoda Auto Jaroslava Povšíka, kteří se jej na stávku přišli zeptat. Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula to před novináři označil za skandální.

Policie chtěla jen pomoci

Podle policie však není důvod pro tak ostrá slova. Policisté se jen chtěli dozvědět, jak to bude s dnešní odpolední podporou stávky na železnici a případným pochodem odborářů na hlavní nádraží. Podle všeho se ale žádný masivní pochod neplánuje.

„Dva kriminalisté krátce po poledni navštívili šéfa odborů Jaroslava Povšíka z důvodu zajištění hladkého průběhu protestu. Ptali se, zda budou odboráři provádět nějaké blokády, abychom dokázali zajistit bezpečnost silničního provozu a veřejný pořádek,“ řekl Schön. „Nadstandardně mu navíc na sebe zanechali kontakt, kdyby je odboráři ještě chtěli informovat o případných změnách,“ dodal Schön.

Podle mluvčího firmy Rudolfa Dreithalera automobilka situaci pečlivě sleduje ve svém krizovém štábu. „Spolupracujeme samozřejmě s integrovaným záchranným systémem a dobře funguje i komunikace vedení automobilky a odborů,“ vysvětlil mluvčí největší české automobilky. Firma je podle něho dobře připravena na nejrůznější varianty.