Podle mladoboleslavské policejní mluvčí Lucie Novákové se většina lidí chová zodpovědně a nařízení dodržuje. V opačném případě je možných řešení více. Nejčastěji stačí to nejmírnější, slovní domluva. „Policisté mají rovněž možnost oznámit podezření na spáchání přestupku příslušnému správnímu orgánu, nebo věc vyřešit na místě v příkazním řízení pokutou až do výše deseti tisíc korun,“ připomněla Nováková.

Shodnou zkušenost mají i místní strážníci, kteří v souvislosti s opatřeními řeší nejčastěji scházející roušky nebo pití alkoholu v ulicích města. „Většinou lidé uposlechnou. U prvního zjištění to řešíme domluvou, v případě dalšího následuje bloková pokuta,“ uvedl Tomáš Kypta. V minulém týdnu už boleslavští strážníci uložili u opakovaných přestupků několik pokut, jednu dokonce ve výši deset tisíc korun.

Městská policie nyní působí v oslabení, dva ze strážníků jsou totiž v karanténě.

Státní policie ve středních Čechách má nyní mimo službu 220 policistů. Některé z nich podle Novákové zasáhla nákaza, další jsou v karanténě nebo ošetřují člena rodiny, příčinou jsou i překážky na straně zaměstnavatele. Jaká je situace přímo na Mladoboleslavsku, není známo. Přesná čísla za jednotlivé okresy policie k dispozici nemá, také proto, že se počty zaměstnanců nemocných nebo v karanténě rychle mění. K zajištění výkonu služby pomáhají v nouzi záskoky kolegů z jiných oddělení. Podobně jako zdravotníci si nyní ani policisté nemohou brát dovolenou. Do práce chodí ve dvou skupinách, které se vzájemně nestýkají.

Celorepublikově Policie ČR provádí denně zhruba 10 tisíc kontrol dodržování omezujících opatření a zjistí každodenně okolo 600 případů přestupkového jednání osob. Více než třetina z nich je projednána na místě v příkazním řízení, desítky přestupků jsou oznámeny příslušnému správnímu orgánu a v ostatních případech postačí domluva.

Ve Středočeském kraji je celkem 220 policistů nakažených, v karanténě nebo na ošetřovačce.

V Boleslavi už padaly i první pokuty a to ve výši 3, 5 a 10 tisíc korun. Všechny byly za nenasazenou roušku a konzumaci alkoholu na veřejnosti