Nelegální běženci umístění v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku začali včera demolovat vybavení tábora. Stalo se tak krátce poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítl jejich požadavky. Posílené policejní jednotky však skandující uprchlíky uklidnily. Právě z tohoto tábora se ve čtvrtek snažilo uprchnout přes 50 běženců. Vadí jim zejména složité papírování a to, že jsou v táboře dlouhou dobu. „Musí si uvědomit, že přišli do cizí země, jsou tady na návštěvě a musí dodržovat zákony České republiky," řekl po několikahodinovém jednání ministr.

Imigranti se dožadovali propuštění a vrácení osobních věcí, mj. peněz a mobilů. Měli namířeno do Německa. Podle policie jsou však různé formy protestů v těchto zařízeních časté, například držení hladovky nebo vyhrožování sebepoškozováním. „Pokud budou držet hladovku, je to jejich věc. Jestliže by se to však mělo dotknout dětí, budou jim odebírány," řekl včera ministr.

Uprchlický tábor mělo včera opustit asi 30 běženců, které české úřady vracejí do zemí, odkud do České republiky přišli, tedy zejména do Maďarska nebo do Rakouska.

Je tu i jiná skupina: naše úřady některé po 40 dnech „propustí", protože země záchytu (například Rakousko) je odmítne přijmout zpět. Z tábora na vlakovou zastávku v Bělé tak měl včera namířeno Syřan, který se představil jako Mezin. Jeho cílem bylo Německo. „Uvnitř jsme jedli jen brambory, rýži a těstoviny, pořád dokola. Moc mi to nechutnalo, ale člověk měl hlad," svěřil se.

Cizinci nestrádají

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová tvrdí, že cizinci v zařízení nijak nestrádají, přestože musejí setrvávat v uzavřeném prostoru. Mohou si například zatelefonovat nebo nakoupit.

V táboře bylo do včerejšího poledne zhruba 380 běženců. Jeho kapacita se však zcela zaplnila poté, co dorazila skupina 76 uprchlíků, z toho 23 dětí, kterou policisté objevili ukrytou v nákladním prostoru kamionu na dálnici D5 na Tachovsku. Nákladní auto řídil maďarský šofér. „Řidič a jeho spolujezdec byli zadrženi pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," doplnila mluvčí Martina Kohoutová s tím, že po obvinění bude zvažovat jejich vzetí do vazby.

Do Bělé pod Bezdězem zamířilo i pět Syřanů, kteří byli zadrženi v Mikulově na Břeclavsku v autobusové lince z Rakouska do Německa.

Ministr Chovanec včera uvedl, že impulsem k pokusu o útěk z uprchlického tábora mohla být situace ve francouzském Calais, kde se v noci na včerejšek stovky migrantů opět pokusily dostat tunelem pod Lamanšským kanálem do Velké Británie. Běženci se snaží na druhý břeh dostat třeba v nákladových prostorech nebo na nápravách kamionů.

S ilegálními běženci se tam denně potýkají čeští řidiči. „Je to tam už deset let, ale nebylo to tak masové. Teď to přerostlo v katastrofu. Když je dříve řidič našel a řekl jim, aby vypadli, tak odešli. Dnes už řidiče napadají," přiblížil mluvčí organizace ČESMAD Martin Felix.

Řidič nevystupují z kabiny

Takovou zkušenost má například firma Zdemar z Ústí nad Labem, jejíž řidič byl loni právě v Calais zraněn. „Od té doby jsme zavedli opatření. Řidiči nemají vystupovat z kabiny a mají především hájit majetek," přiblížil vedoucí technického oddělení Karel Klouda, podle něhož firma eviduje i škodu několika desítek tisíc na majetku.

Podle Felixe se navíc firmy obávají o náklad, který jim byl svěřen, zejména potraviny jsou ohrožené. „Uprchlíka objevili i v cisterně s čokoládou. Celý náklad se tak musel vyhodit a škoda byla deset milionů korun," přiblížil.

V Calais se situace trochu uklidnila, když Francouzi posílili ochranu tunelu o 120 policistů. Potíže teď ovšem kvůli uprchlíkům hlásí Britové. „Kent už není zahradou Anglie, je to anglické parkoviště kamionů," řekl pro BBC David Scott-Smith ze sdružení britských dopravců, které zastupuje 6500 podniků s celkem 120 tisíci kamiony. Na to upozorňuje i Felix, podle něhož se čekací doba z několika hodin prodloužila i na několik dnů. „Dění v Calais i dalších přístavech neohrožuje pouze dopravní firmy a jejich zaměstnance, ale je hrozbou pro celý obchod s Británií," dodal.