Před hasičskou zbrojnicí nedočkavě postává nejen velitel dobrovolných hasičů, ale také spousta hasičských talentů. Dětí je zde tolik, že by vydaly na jednu venkovskou malotřídku.

„Náš sbor má pětatřicet aktivních členů. Mužů je registrovaných dvanáct, nechybí nám ani sedmičlenné družstvo žen a pochlubit se můžeme také šestnácti dětmi, s nimiž pravidelně vyjíždíme na různé soutěže," řekl Jan Louda, velitel zdejších dobrovolných hasičů s tím, že pomocnou ruku jednotce dává stále ještě třiadvacet bývalých členů.

Nicméně, když slyšíme pokřik Nás šikovných je málo, je nám už jasné, proč jsou hasiči z Doubravičky v regionálním požárním sportu tak úspěšní. Konkurenci jím srazí na kolena stejně jako husité, když bojovali kryti vozovou hradbou.

„Co se týče dětí, tak dáme dohromady dvě družstva, mladší a starší, my muži složíme jedno družstvo stejně jako ženy, které se soutěžím také nevyhýbají, ale jelikož mají i jinou práci, nesetkávají se tak často," vysvětlil Jan Louda.

Poháry ve zbrojnici i v hospodě

Pověstný úspěch dobrovolných hasičů z Doubravičky není jen teoretický, ale opravdu skutečný. To, je vidět na první pohled, když si prohlédnete jejich hasičskou zbrojnici. Stůl hned za velkými vraty věnovali vyhraným pohárům. „A to tady ještě nemáme všechny. Dobrou třetinu jsme vystavili v hospodě, kde se na ně koukají i další příznivci," pochlubil se velitel zdejších dobráků.

Obec každoročně reprezentují například v soutěži Boleslavský pohár, kde měří síly s místními družstvy v osmi klání. Nechybí však ani na memoriálech či okrskových soutěžích. „Tam jsme už několik posledních let takřka neporazitelní. Jako jedni z mála hasičů se účastníme i sportovních soutěží, takže máme o proti jiným o trochu lepší fyzickou kondici," pokračoval Jan Louda.

Konkurenci se jim daří porážet i na Boleslavském poháru. Tam se z třiadvaceti družstev stabilně drží na sedmém, osmém, případně devátém místě.

Velkou radost dělají hasičům z Doubravičky také děti. „Mladší v loňském roce Boleslavský pohár vyhrály. Získaly patnáct bodů a porazily dalších patnáct družstev. Ani starší děti neudělaly ostudu. Ty získaly devět bodů, což stačilo na stříbrnou pozici," pochválil jejich výkony velitel.

Podpora obce

Čím to, že se malým hasičům tolik daří? Podle Jana Loudy na tom má velkou zásluhu nejen jejich zapálení, ale také dlouholetá hasičská historie. „Veškeré aktivity, které se pro děti snažíme dělat, by nešly, kdyby nás finančně nepodpořila obec. Díky tomu si můžeme dovolit zakoupit takové vybavení, které ještě podpoří naše sportovní činnosti," dodal.

A protože i letos si hasiči, nejen malí, brousí zuby na vítězství v Boleslavském poháru, už začali s tréninkem. Schází se pravidelně každý týden. Novou sezonu už zahájili před měsícem. A na co nejvíce soustředí? Na co si mají dát jejich soupeři pozor? To Jan Louda, zřejmě z taktických důvodů, neprozradil. Konkurenci ale v přátelském duchu vzkazuje, že všichni členové družstva, kteří se zapojí do požárního běhu a útoku na terč, umí vše.

Další informace o dobrovolných hasičích z Doubravičky najdete v příštím týdnu na předních stránkách Boleslavského deníku.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem 
v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým Českého rozhlasu Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-
-východ.
V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 (případně 100,7 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti o soutěži najdete na webu: ⋌www.dobraciroku.cz.

Jak hlasovat pro SDH Doubravička

Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI (mezera) DOUBRAVICKA – na číslo 900 11 04 POZOR! Hlasy pro hasiče z Doubravičky posílejte do pátku 22. dubna 2016 do 15 hodin. Počet SMS zpráv z jednoho telefonního čísla není omezený.