Když se řekne Tradiční podzimní výstava, každému se určitě vybaví Březovice. Nenápadný kulturní sál v místním pohostinství se pravidelně v tuto roční dobu zaplní plody, které jsou výsledkem péče tamních zahrádkářů.

A nejinak tomu bylo i letos. Právě o proběhlém víkendu se do Březovic sjely stovky návštěvníků, a to i z blízkého okolí. Důkazem toho jsou manželé Kroutilovi: „Máme tady známé a zrovna jsme u nich na návštěvě. A protože jsme také vášnivými zahrádkáři, nemohli jsme výstavě odolat," řekla Ladislava Kroutilová. Manželé bydlí v České Lípě, ale na Mladoboleslavsku mají chalupu. „Pěstujeme hlavně zeleninu, to znamená rajčata, cibuli, brambory, ale také okurky na zavařování a papriky," vyjmenoval Miroslav Kroutil, co by se na jejich záhoncích našlo.

Jako další návštěvníci nemohli spustit oči z nablýskaných jablíček. Ty nejsladší a nejhezčí pořadatelé vystavili na stůl. Zájemci je hodnotili vhozením hlasovacích lístků a ten nejšťastnější pěstitel získal v neděli hodnotnou cenu. Kromě jablek, které nesmí chybět snad na žádné zahradě, byly v březovickém sále vidět také květiny ve vázách. Ať už známé růže, lilie, karafiáty, ale také jiřiny, či neznámé odrůdy. Celá řada se jich táhla kolem pódia, kde v sobotu akci doprovázela dechová hudba Plechařinka z Českého Dubu pod taktovkou Pavla Čiháka, v sobotu pak dechová kapela Dědina z Kostelního Hlavna, kterou řídil Vítězslav Dědina.

Na své si však přišli všichni návštěvníci. Kromě obdivování pokladů ze zahrádek si z březovického sálu mohli odnést i řadu výrobků. Kromě domácího medu také keramiku, dámy se zastavovaly u drátkovaných kamenů a šperků, za všimnutí stály také svíčky, pletené košíky, ale i bytový textil. Nechyběly ani domácí koláče a zákusky.

A když jsme u těch zákusků, podzimní výstava má kromě soutěže o nejlepší jablko, také soutěž o Nejlepší ovocný zákusek. Konkurence byla jako každý rok značná. Aby však program nebyl jen o měření sil, v neděli nejen vystavovatelé mohli tleskat úspěšnému vystoupení dětí z Mateřské školy z Katusic, s nimiž taneční čísla předem natrénovala Vlaďka Paulusová.