Pátý ročník začal tradičně pietním aktem v Komenského sadech. Po něm následoval slavnostní průvod, tedy přehlídka krojů. A pak už nic nebránilo zahájení vystoupení folklorních souborů, které do středních Čech zavítaly mnohdy až z Moravy.

Odvážnější návštěvníci odhazovali svršky, posadili se na připravené lavice přímo naproti pódiu a radostně se kývali do rytmu zpěvů. Další však horké odpoledne trávili sledováním programu ze stinného parku, kde dodržovali také pitný režim.

Folklorní soubory vnesly na náměstí pohodu. Řada posluchačů se neubránila smíchu, který doprovázel vtipné komentáře samotných účinkujících. Kromě téměř domácích souborů Furiant, Kominíček a Pozdní sběr z Malé Bělé zatančila a zazpívala Veselá Partyja z Boršice či Lipina z Vracova. Vystoupila také liberecká Jizera, moravský soubor Dúbrava a pražská Lidová muzika Osmikráska.

Náměstí lemovaly stánky s občerstvením, ale i staročeským jarmarkem. Návštěvníci si však mohli prohlédnout také vojenskou techniku i lidová řemesla.

NS Dúbrava: Do tanců zapojujeme husy i žáby

Bakov nad Jizerou – Národopisný soubor Dúbrava zavítal v sobotu na bakovský folklorní festival. Umělecká vedoucí Kateřina Kristová v rozhovoru prozradila, co si pro návštěvníky připravili a co soubor ještě letos čeká.

Vaše vystoupení často návštěvníky rozesmálo, a to v dobrém slova smyslu. Málokdo ale ví, co konkrétně sledovali.
Všichni určitě poznali, že pocházíme z Moravy, přesněji z Kyjovského Dolňácka. Na tanečních vystoupeních se vždy snažíme náš region reprezentovat. V první části jsme předvedli veselé hry, které byly v podstatě rekonstrukcí tanců, které dnes již nejsou příliš vidět.

Na první pohled bylo znát, že jste si dali práci s tím, aby tanec a zpěv byl humorný a přitáhl divákův zájem.
Ano, to byl záměr. Proto jsme například do pásma nazvaného U rybníka zapojili postavy hus a žab . V druhé části zase dívky předvedly letní zpěvy a aby vystoupení nebylo fádní, vzaly si do ruky dřevěná prkénka a jakoby ve vodě praly prádlo.

Když jsem sledovala kluky, kteří hráli žáby, říkala jsem si, že musí mít dobrou fyzičku.
Tento tanec se dříve běžně tančil na zábavách a mladí muži tak dávali před dívkami najevo svou zdatnost a zajišťovali si u nich obdiv.

Na pódium jste však odpoledne vystoupali ještě podruhé …
V tomto pásmu jsme si na sebe oblékli kyjovské kroje a předvedli jsme typické figurální tance z Dubňan a Svatobořic Mistřína.

Když jste zmínila vaše kroje, čím se například liší od ostatních, které tady dnes můžeme vidět?
Pro kyjovské kroje je charakteristické, že jsou hodně škrobené a zdobené výšivkami i korálky. My sami jim říkáme, že jsou parádní.

Kolik členů vlastně chodí do vašeho souboru?
Velkou radost mi dělá, že máme široký věkový rozptyl, a to od 15 do 25 let. Různá čísla nacvičujeme s patnácti tanečnicemi a deseti tanečníky. Otevřeli jsme i přípravku pro sedm malých tanečnic.

Jak často vás mohou návštěvníci vidět?
Dá se říct, že přes léto vystupujeme hodně, téměř každý víkend. Letošní sezóna je zvláštní, skoro pokaždé jsme v Čechách. Dokonce jsme se loni představili i v Rumunsku, před tím ve Francii. Teď trénujeme na srpnový festival v Červeném Kostelci.