Podle vrchní sestry operačních sálů Zuzany Šťastné přinášejí nové přístroje lepší organizaci v operačních programech, kvalitnější a rychlejší zařazení pacientů k operačním výkonům. „Naší prioritou je kvalitní poskytovaná péče, bezpečnost a komfort pacientů, a to i díky novým přístrojům můžeme zabezpečit,“ řekla vrchní sestra.

Nové operační přístroje jsou sice podobné původním, ale jsou modernější a nabízejí personálu více funkcí. „Vždy objednáváme přístroje, které nám umožňují jednodušší orientaci v ovládání a zapojení. Novinkou je pro nás například zkvalitnění výplachu dutiny břišní přes laparoskopickou pumpu a nahrávání průběhu operací na záznamová zařízení,“ dodala Šťastná.

Pravidelná obměna a modernizace přístrojů na operačních sálech umožňuje širší a přesnější spektrum operačních výkonů, což souvisí s dalším vzděláváním personálu, který daný přístroj obsluhuje. S každým novým přístrojem probíhá zaškolení odborným pracovníkem.

Na centrální operační sály byly pořízeny hned dvě kompletní laparoskopické sestavy značky Olympus, které pracují v rozlišení 4K UHD. „Chirurgie může využívat hned dvě nové laparoskopické věže. Díky nim si nemusíme konkurovat s urology, kteří je také při operacích používají. Například nová pálící jednotka nám umožní a zjednoduší operace jater,“ pochvaluje si primář chirurgického oddělení Jaroslav Toušek.

Kromě artroskopické sestavy a elektrochirurgických přístrojů dorazil také pojízdný RTG přístroj s C-ramenem. Využit může být i pro dětské pacienty. Jeho systémy jsou vhodné například pro zobrazování kostí, cév, měkkých tkání, implantátů nebo zobrazování chirurgických nástrojů.

Na centrální operační sály ještě přibydou v následujících měsících díky dotaci dva operační stoly pro chirurgii a nové dvouramenné operační svítidlo.