Lidé s bolavými zuby čekají v Boleslavi poměrně kruté dny! Možná už to někteří z nich zaznamenali. V Mladé Boleslavi totiž od 1. července nefunguje zubní pohotovost. Proti tomu se už lidé začínají bouřit. „Normální to určitě není. Pohotovost si musíme zaplatit a nakonec nám ji ještě zavřou. K tomu se těžko dá něco říct,“ řekla Deníku žena, která zubní pohotovost v minulosti několikrát navštívila.

Důvodů, proč zde pohotovost skončila, je podle vyjádření vedení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, která poskytla prostory, hned několik. Říká to její mluvčí Hana Koišová. „Zásadním bodem je neúčast okolních lékařů na pohotovosti a tím i přetížení lékařů z Mladé Boleslavi. Stomatologové z jiných krajů a regionů totiž odmítají provozovat či jinak se účastnit zubních pohotovostí a své starosti házejí na Mladou Boleslav,“ řekla mluvčí.

S nezájmem lidí o stomatologické zákroky si lékaři rozhodně stěžovat nemohli. Ba naopak. Do nově vybudované ordinace v Laurinově ulici v Mladé Boleslavi mířily o víkendech a svátcích desítky lidí. V průměru sem tak přišlo na tři desítky lidí. Takový počet ale není podle vyjádření nemocnice možné během jediného dne ošetřit.

Teď bude všemu konec. Začátkem prázdnin tak skončila poslední zubní ordinace ve středních Čechách. „Uzavření pohotovosti v Mladé Boleslavi už předcházelo zrušení zubních pohotovostí v Příbrami, Kladně, Kolíně, Liberci a Jablonci. Nikdo však neřeší situaci v Mladé Boleslavi, kde museli být dosud ošetřováni pacienti z jiných okresů, a to pouze kapacitami z Mladé Boleslavi,“ vysvětlil Jaroslav Novák z České stomatologické komory.

Pokud tedy lidé přepadnou bolavé zuby v době, když už nemůže navštívit svého stomatologa a bolest je tak velká, že se rozhodne zubaře vyhledat, nezbývá jim nic jiného, než vyrazit do Prahy. Ale i tam zřejmě lidé brzy narazí. Upozorňuje na to Jaroslav Novák. „Pravděpodobně totiž bude následovat uzavření i pražské pohotovosti,“ říká Novák.

Co tedy bude dál, nikdo neví. Pokud se znovu v Boleslavi zubní pohotovost rozběhne, bude to pravděpodobně běh na dlouho trať.

Podle Klaudiánovy nemocnice by měl být problém řešen především na úrovni poslanců a senátorů, protože nemocnice ani Česká stomatologická komora s tím nic neudělají. „Parlament musí najít takové řešení, aby zubní pohotovosti byly dostupné celoplošně ve všech krajích, jako je to třeba u záchranné služby. Za poslední rok jsme si ověřili, že zubní pohotovost, která pracuje samostatně bez opory v okolních okresech, se nemůže udržet,“ dodal závěrem lékařský ředitel Jaroslav Mitlener.