Městu Mladá Boleslav hrozí soud. A to v případě, že firmě realizující rekonstrukci zimního stadionu nezaplatí v termínu, který jí slíbil náměstek primátora Jan Smutný v dodatku smlouvy o dílo. Boleslavský deník to zjistil díky exkluzivnímu vyjádření majitele firmy I.T.A. Dlouhý, Libora Dlouhého. Ačkoli tento podnikatel nejdříve odmítl žádost o rozhovor se slovy, že do politických sporů nevstupuje, na opakovanou prosbu se ale k celé kauze vyjádřil.

„Naše firma byla od první chvíle, kdy jsme na základě vítězství ve výběrovém řízení získali zakázku na rekonstrukci zimního stadionu, cílem stálých útoků. Přesto jsme při rekonstrukci zimního stadionu odvedli vynikající práci, dílo odevzdali ve špičkové kvalitě a za rozumnou cenu. V průběhu stavby se objevily významné statické problémy zimního stadionu, které jsme se po dlouhých jednáních s úředníky města rozhodli řešit velkorysou nabídkou spočívající v úhradě viceprací z našeho vlastního rozpočtu. Tím jsme městu a vlastně i hokejovému klubu poskytli příspěvek v částce přesahující dva miliony korun,“ řekl Deníku Libor Dlouhý.

Podmínkou byl podpis dodatku smlouvy, který zaručuje, že město Mladá Boleslav vyplatí celkové náklady na rekonstrukci ještě v letošním roce. To představuje o 25 milionů korun více, než původně schválilo zastupitelstvo. Náměstek Smutný dodatek podepsal, aniž by věděl, jestli zastupitelstvo peníze uvolní podle svých slov proto, aby práce pokračovaly a stihl se termín otevření stadionu. Dodatek byl přitom podepsán už v červenci tohoto roku.

„Jednal jsem s plnou zodpovědností v době nepřítomnosti primátora, a to v souladu se zákonem o obcích,“ řekl Smutný. Zimní stadion byl slavnostně otevřen 7. listopadu. „Taky jsme tam mohli stát u díry v zemi,“ poznamenal náměstek.

Dodavatel prací ale podle svých slov při podpisu dodatku netušil, že náměstek Smutný nedisponuje souhlasem zastupitelstva k dojednanému právnímu úkonu. „Přesto věřím, že jeho krok zastupitelé pochopí, ocení náš vstřícný přístup a dodatečně odsouhlasí financování stavby dle dohody ve smlouvě. V opačném případě bychom museli přistoupit k právním krokům vůči městu, což si nepřejeme. V Mladé Boleslavi jako firma působíme 17 let. Opakovaně jsme sponzorovali hokejový klub i další organizace. Naším cílem není vést soudní spory, ale odvádět seriozní práci pro své zákazníky,“ dodal Libor Dlouhý.

Rozpoutal se tak největší politický skandál v letošním roce. Ten je svým rozsahem měřitelný s tehdejší kauzou „hájenka,“ kdy bývalý primátor Svatopluk Kvaizar odpustil jednomu podnikateli milionové penále za účelem rekonstrukce hájenky v Dolánkách.