O co nejlepší umístění se na zdejším fotbalové hřišti snažilo osmnáct družtev mužů, a šestnáct družstev žen. Nechyběly ani kategorie dětí. Síly měřilo čtrnáct družstev starších dětí, patnáct mladších a šest družstev přípravky, kterou navštěvují nejmladší hasiči.

Počasí přálo. Celý den v Dlouhé Lhotě svítilo sluníčko, a tak nikomu ani trochu nevadilo, že ho voda z proudnice sem tam osprchovala.

Letošní ročník Boleslavského poháru přinesl však jednu novinku. V čele poháru už nestojí Václav Kavalír. Jeho nástupcem se stal Vlastimil Weber ze Sboru dobrovolných hasičů z Chotětova.

„Já už jsem říkal léta, že žezlo předám mladším, a tak se stalo. I tak mám ale u hasičů hodně práce. Letos jsem rozhodčí," sdělil Václav Kavalír, který v sobotu musel pečlivě sledovat čas na stopkách. Měřil výkony družstev mužů.

V této kategorii kralovali hasiči z Bakova nad Jizerou. Za nimi se umístila jednotka z Kosořic a třetí místo vybojovali Smilovičtí.

U žen se nejlépe vedlo družstvu z obce Plazy, které nemělo konkurenci. Za sebou hned nechaly ženy ze Sukorand a třetí místo patřilo družstvu z Bítouchova.

Starší děti z Dolní Lhoty bojovaly tak, že urvaly vítězství. První místo v kategorii mladších dětí si zasloužili hasiči z Bechova a stejně tak v přípravce.

Termíny pohárů:
• Chotětov – 25. června
• Sukorady – 20. srpna
• Bakov nad Jizerou – 27. srpna
• Březno 3. září
• Kosořice – 10. září

Tradici udržují hlavně rodiče hasiči, kteří přivedou své děti

Dlouhá Lhota – Marcelu Krajovou, starostku Sboru dobrovolných hasičů z Dlouhé Lhoty, poznáte na první pohled. Vysoká blondýnka ve slušivé hasičské uniformě, která sleduje čas a výsledky. Přestože, že byla celý den zaneprázněná, našla si několik minut na rozhovor pro Boleslavský deník, který je opět partnerem hasičské soutěže.

Začal další ročník Boleslavského poháru a na vývěsní tabuli jsme si mohli přečíst, kolik se přihlásilo družstev a v jaké kategorii. Je to podle vás hodně ve srovnání s minulými soutěžemi?
Řekla bych, že co do počtu přihlášených družstev je to asi tak stejné jako minulý rok. V roce 2015 soutěžila o dvě mužská družstva více, zatímco v kategorii žen o dvě méně a v přípravce bylo loni sedm družstev, letos jich je šest. Tam je to ale způsobené tím, že děti vyrostly a poskočily z přípravky do kategorie mladších dětí.

V poslední době se hodně mluví o tom, že popularita dětských hasičských družstev stoupá. Jak to vidíte vy?
Myslím si, že je to pravda. Když se podívám třeba čtyři až pět let zpátky, tak dětí bylo opravu málo. Teď je nárůst znát třeba na té přípravce. Tehdy byla sotva dvě družstva, teď jich je šest, sedm. Málo bylo i družstev mladších a starších dětí. Jeden rok byla například čtyři družstva starších dětí, mladších šest. Dnes je jich jednou tolik.

Čím si nárůst vysvětlujete? Je to podle vás generační křivkou nebo větší propagací?
Podle mě jednak dorostly děti a jednak se potomci hasičů zhlédli v tom, co dělají jejich rodiče. Je totiž zcela běžné, že v obou kategoriích dospělých soutěží rodiče a děti zase ve svých věkových družstvech. Je to hodně vidět například v Bechově či Horním Bousově. Hasiči z těchto vesnic dříve na soutěže prakticky nejezdili. Před několika lety se tam ale tomuto sportu začali naplno věnovat muži i ženy, a tak do hasičiny zapojili i děti.