Třiatřicetiletý Švýcar, který v sobotu dopoledne ohrozil pod vlivem drog desítky lidí jízdou v protisměru po rychlostní silnici R10 mezi Turnovem a Prahou, skončil ve vazbě. O jeho umístění rozhodl dnes Okresní soud v Mladé Boleslavi.

Soudce poslal muže do vazby proto, aby se nemohl vyhýbat trestnímu řízení a případně následně výkonu trestu. Podle soudu také hrozilo, že by mohl obdobnou trestnou činnost opakovat. Cizinec trpí depresemi a má sebevražedné sklony. "Navíc se v sobotu pokusil před policií o útěk," zdůvodnil vazbu předseda Okresního soudu Mladá Boleslav Jiří Rajm. Domnívá se, že Švýcarova sobotní jízda byla vyvolána také zřejmě pokusem o sebevraždu. Jeho česká družka policii vypověděla, že jí přítel telefonoval, že se zabije.

O sebevražedných sklonech svědčí i fakt, že se pokusil v nemocnici pořezat příborovým nožem. Policisté, kteří jej hlídali, tomu zabránili. "Řekl mi, že se chtěl zabít," uvedl Rajm. I proto ho soudce poslal do zdravotnického zařízení vězeňské služby v Praze na Pankráci. Jinak by skončil ve vazební věznici v Liberci. "Tento postup jsme volili s ohledem na zdravotní stav. Na jeho sebevražedné sklony nebo možnost sebepoškozování jsme upozorňovali vězeňskou službu," podotkl Rajm.

Ještě před pondělním výslechem v Mladé Boleslavi se muž prostřednictvím novinářů za to, co udělal, omluvil. Při jízdě v protisměru způsobil asi pět dopravních nehod, při nichž havarovalo asi deset vozidel. Havárie se obešly bez vážných zranění.

Podle švýcarského listu Blick Sascha S. pochází z městečka Kriens u Luzernu. Třiatřicetiletý technik a amatérský kulturista se rád pyšní svými svaly, sportovními poháry a svým psem. Od srpna 2008 prý žije se svou sedmadvacetiletou českou přítelkyní, se kterou má šestiměsíčního syna. Do Česka se přijel oženit. Svatba byla naplánována na 4. června.

V protisměru cizinec ve vysoké rychlosti ujel mezi Turnovem a Prahou asi 70 kilometrů. Policii seozývají svědci, kteří autu uhýbali, a stěžují si, že v tu dobu nefungovala tísňová linka 158. Podle policie byla zřejmě síť přetížená. "Na každém okresním středisku sedí na linkách dva lidé. Kolegové volali hlídkám do Brandýsa, do Prahy, záchranku, hasiče, takže když volaly desítky lidí, bylo obsazeno," uvedl mluvčí boleslavské policie Ladislav Mareš.

Policie Švýcara zadržela až v Praze - Kbelích. Nyní tvrdí, že piráta dříve zastavit nemohla. Jejich postup bude zkoumat policejní prezidium.