Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podle lékařů měl Pepa zůstat v kómatu, teď má šanci chodit!

Mladá Boleslav - Pětadvacetiletý Josef je po těžké autonehodě, ale nejen jeho maminka věří ve šťastný konec synova příběhu

12.6.2014
SDÍLEJ:

Zástupci Škody Auto, Sponte Sua a Hepl centra předali dary potřebným.Foto: Foto: Deník/Pavel Svačina

Silvestr 2012 byl pro maminku Josefa Procházky nejhorším dnem v životě.

„Syn měl těžkou autohavárii, doktoři nám řekli, že umře. S tím jsem se ale odmítla smířit," vzpomíná.

Následky nehody byly opravdu vážné, Josef byl téměř tři měsíce v kómatu. „Když se probudil, nereagoval na žádné podněty a lékaři tvrdili, že to takhle zůstane. Tehdy jsem se ale zařekla, že to nedopustím a postavím ho na nohy," líčí své pocity.

O tom, že Pepova maminka je neuvěřitelně silná žena, svědčí i to, že svůj vnitřní slib pomalu, ale jistě plní. V cestě zpátky na nohy by měl oběma pomoci takzvaný motomed.

Je to přístroj, který pomáhá rehabilitovat ochrnuté svalstvo, a pomalu může pomoci navrátit Josefovi hybnost.

Přístroj ale stojí kolem sedmdesáti tisíc, proto se rodina obrátila na občanské sdružení Sponte Sua. To pomáhá prostřednictvím nejrůznějších kulturních akcí právě těm, kdo to potřebují.

„O Pepovi, jehož diagnóza zní kvadrusymptomatologie, což je částečné ochrnutí všech končetin a někde i úplné, jsme se dozvěděli poměrně pozdě. I přesto ale dostane patnáct tisíc z výtěžku představení Postavení mimo hru," uvedla Alena Šebková z agentury Adverte, která se Sponte Suou představení organizuje.

Motomed, o který Pepova maminka bojuje, pomáhá rehabilitovat a posilovat nejen nohy, ale i ruce. A to je opravdu zapotřebí, protože její syn dělá velké pokroky, ale potřebuje k tomu odpovídající pomůcky. Ty ovšem zdravotní pojišťovny nehradí.

„Musím říci, že nás Pepa překvapuje každý den, je to bojovník. Pravou stranu už má silnější, občas se pokouší o ni opřít, ale je před námi ještě dlouhá cesta," říká.

A jelikož péče o syna je skutečně čtyřiadvacetihodinová, musela na podzim opustit zaměstnání. „Ale vím, že to bylo správné rozhodnutí. Moje dítě je pro mě na prvním místě," tvrdí s odhodláním v hlase.

Veškeré finanční prostředky, které rodina měla, padly na rehabilitační pomůcky a další nezbytnosti, spojené s Josefovou léčbou.

Přestože říci si o pomoc je jeho mamince proti srsti, cítí, že jinak to nepůjde. A Sponte Sua má s touto formou pomoci dlouholeté zkušenosti.

„Teď sice přispějeme Pepíčkovi jen patnáct tisíc, ale uspořádáme další představení, a věřím, že postupně seženeme celou částku, která je na motomed zapotřebí," potvrzuje Alena Šebková.

Ze sobotního představení divadelní hry Romana Štolpy půjdou peníze i na další dobročinné účely, část dostane sdružení DMO Pobyty, příspěvek poputuje i k tělesně hendikepovanému atletovi Vojtěchu Koudelkovi.

„Jsme moc rádi, že už je vyprodáno. Kdo ale bude chtít Pepovi pomoci, bude mít příležitost koupit si vstupenku příště," slibuje Šebková.

A maminka Josefa Procházky dodává, že vítají každou pomoc. „Je před námi běh na dlouhou trať, ale věřím, že Pepíček bude žít důstojný život," uzavírá.

Autor: Šárka Charousková

12.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení