Program pod názvem „Za císaře pána a válečná léta v Čechách“, který moderoval Jiří Šubr, umožnil nejprve návštěvníkům, aby si prohlédli vystavenou vojenskou techniku, zbraně a také vojáky v dobových uniformách. Vojenské ukázky byly připraveny z období první i druhé světové války. Vždyť právě nová republika vznikla brzy po první světové válce a konec její samostatnosti, téměř po dvaceti létech, byl způsoben vpádem německých armád.

V první vojenské ukázce vystupovali němečtí a rakouští vojáci u předem připravených bojových postavení a také s obrněným vozidlem i připraveným letounem Fokker D8. Po náletu spojeneckých letadel, což představovaly dvouplošníky Morane Saaulnier BB s pilotem Vladimírem Procházkou, Sopwith Pup s Tomášem Součkem a Nieuport 12 s Vladimírem Lukešem, vypukla bitva na zemi i ve vzduchu. Ze země odstartoval německý Fokker D8 s Vladislavem Baldou a pronásledoval spojenecká letadla, která mezitím bombardovala německé a rakouské pozice. A to vše za doprovodu bohatých výbuchů a střelby na zemi i do vzduchu.

Druhá scénka byla z období druhé světové války a sice ukázka bojů mezi německým wehrmachtem a ruskými vojáky. Na zemi byla připravena vozidla i letoun Fieseler Storch s pilotem Jiřím Hyblerem, který převzal od německého důstojníka poštu a odstartoval. V průběhu celé bitvy, která probíhala na zemi, létal nad bojujícími stranami. Detaily scénky byly velice působivé, a to jak střelba a výbuchy, tak i zatčení některých vojáků a důstojníků.

O vojenské scénky se postarali členové vojenských historických klubů z Mladé Boleslavi, z Jablonce nad Nisou i z jiných měst pod vedením hlavního organizátora vojenských ukázek Jaroslava Balatky. Obrněné vozidlo Romfell postavil Josef Křelina z Mladé Boleslavi podle dochovaných fotografií.

Vladimír Handlík