„Přivítali jsme první letní den a současně jsme oslavili přesně pět let potkávání se v naší krásné zahradě. Jak jinak než společným setkáním,” uvedla koordinátorka komunitního centra Klementinka Hana Kružíková, která celou akci za pomoci Dobrovolnického centra pro sociální oblast připravila.

Součástí Vítání léta byla živá muzika, loutkové hřiště, soutěže pro děti, dogdancing nebo módní přehlídka oblečení, jež se mohlo objevit na zahradě za dobu její existence od roku 1935. Přehlédnout nešlo obří ryby V.O.S.A. Theatre, které se vznášely po nedalekém Výstavišti či v okolí nemocnice, aby s nimi nakonec na zahradu Klementinky během zahájení symbolicky připlulo léto.

Městský bazén Mladá Boleslav
Nebývalý nával. Do bazénů míří v Mladé Boleslavi přes 800 plavců denně

Hned v úvodu došlo na slavnostní přestřižení pásky před finskou kotou, kterého se zhostila náměstkyně primátora Miroslava Kašpárková a vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Petr Dostál. Nízký dřevěný domek ve tvaru osmistěnu funguje na prastarém severském principu sdílení společného ohně a umožňuje grilovat i uprostřed zimy.

„Když jsme tuto pozoruhodnou stavbu viděli v jiných městech, rozhodli jsme se ji pořídit také. Mimo jiné ji bude možné pronajmout například pro firemní akce, oslavy narozenin či menší svatby,” nastínil náměstek primátora Daniel Marek, který stavbu do zahrady Klementinky prosadil.

Při Vítání léta tak pochopitelně nemohla chybět ochutnávka uvnitř připraveného masa a zeleniny. Během konzumace si lidé v okolí koty prohlédli také květnou louku. Ta vznikla za přispění Nadačního fondu Škoda Auto.

Demolice bývalé věznice v Mladé Boleslavi.
Z bývalé věznice v Mladé Boleslavi zmizela střešní krytina, budova zatím stojí

„Mám radost, že se na zahradě v takovém množství setkali děti, lidé ve středním věku i senioři. Právě spojovat generace je cílem Klementinky,” zhodnotil akci vedoucí odboru školství Petr Dostál. V centru se pravidelně potkávají lidé nejrůznějšího věku a zájmů, v programu ostatně nechyběly ukázky tamějších aktivit jako cvičení tai chi či hraní bridže. Celý program zahájila premiéra divadelního kroužku fungujícího od března a ve cvičebně si příchozí prohlédli výstavu fotografií z činnosti Klementinky.