Na 650 trofejí srnců, přibližně 70 daňků a přes deset trofejí jelenů. To vše a nejen to mohou od včerejšího dne vidět obdivovatelé myslivosti na tradiční chovatelské přehlídce trofejí za rok 2009. Ta se letos ovšem mimořádně koná v Klubu obecního úřadu v Línech a ne v prostorách archivu mladoboleslavského hradu, tak jako v letech předchozích.

Největší zajímavostí, kterou zde mohou návštěvníci vidět, jsou medailové trofeje srnců. Těch je přibližně deset.

Cílem chovatelské přehlídky je podle místopředsedy Okresního mysliveckého spolku Rudolfa Jíry to, udělat přehled o tom, jak myslivci ve svých honitbách hospodaří se spárkatou zvěří. „V podstatě nahrazujeme velké šelmy, což znamená, že z přibližně 90 procent děláme průběrný odstřel, tedy že lovíme nevhodné kusy zvěře,“ uvedl pro Deník Jíra.

Všechny dovezené troje tak v línské klubovně obecního úřadu čekalo bodování podle mezinárodní CIC. Do hodnocení se pustilo 25 hodnotitelů a zabralo jim to několik dlouhých hodin. Poté už bylo potřeba vše správně roztřídit a umístit na výstavní plochy.

Každá trofej má hodnotící kartičku, do které se pomocí barev zapisují následující údaje – správný odstřel se hodnotí zeleným bodem, nesprávný pak červeným. Pokud ovšem došlo k úhynu zvěře, tak se hodnotí chovná hodnota a označí se černým křížkem.

Ty nejlepší výstavní kousky pak budou moci vidět lidé při velké výstavě v Lysé nad Labem, která se koná v květnu.

Veřejnost má možnost přehlídku trofejí v Línech vidět až do sobotního odpoledne. Ve středu a čtvrtek se prostory otevřou v odpoledních hodinách. V pátek a sobotu pak po celý den od 9 hodin. A právě v poslední výstavní den, tedy v sobotu, čeká na návštěvníky řada doplňkových akcí.

Lidé si tak například vyzkouší střelbu ze vzduchovky na prasátko, tedy kovové figurky pohybující se na běžícím pásu. „Bude zde i promítání filmu s mysliveckou tématikou, výstava obrazů a zazní myslivecké troubení,“ poznamenal k sobotnímu programu další z myslivců Miroslav Vinš.