Mladá Boleslav je podle autorů projektu obdivuhodné město, které se díky svým interiérům a exteriérům může pyšnit zájmy českých i zahraničních filmařů. „Jsem ráda, že mohu město, které je známé především místní automobilkou, představit jako město vyhledávané slavnými českými i zahraničními režiséry a místa filmařsky žádaná ukázat v netradiční podobě z nebe. Z výšky si můžete prohlédnout například budovu bývalé věznice, kde vznikaly mnohé české projekty, jako například Obsluhoval jsem anglického krále, Lidice, Kajínek, Zločin v Polné, Případy 1. oddělení, ale i zahraniční filmy. Slávu si získala i Jičínská ulice, která se objevila ve filmu Obecná škola nebo staroměstská radnice z filmu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech a další zajímavá místa,“ přibližuje oblast Martina Ondrášková, která se kvůli kvalitnímu zpracování projektu nechala pohltit filmovým kouzlem města.

Mladá Boleslav je významná i svými okolními městečky. „Nejen Mladá Boleslav je filmaři vyhledávaným místem. Natáčelo se i v Kosmonosech, Podlázkách a na dalších místech, které v knize představujeme z ptačí perspektivy. Zájemci v ní naleznou také nádherné pohledy na města jako jsou Bělá pod Bezdězem, Bakov nad Jizerou anebo třeba Bezno,“ doplňuje Martina Ondrášková.

Každá česká obec si podle autorů projektu zaslouží mít svoji leteckou fotografii vydanou knižně. Proto připravují celkovou edici Česko z nebe. „Nejprve jsme začali knihami o velkých regionech jako Brněnsko či Zlínsko a z letadla jsme zachytili všechny jejich zajímavosti. Nevešly se nám tam ale všechny obce z regionu a každá z nich nabízí kompozice, které z letadla vypadají úchvatně. A proto jsme se ve druhém kole rozhodli jít hlouběji a přiblížit Českou republiku z nebe po menších územních celcích, kterými jsou obce s rozšířenou působností. V těchto nových knihách si tak každý obyvatel regionu najde i tu svoji vesničku,“ přibližuje vizi celé edice pilot, fotograf a nakladatel Milan Paprčka.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.