Kamenný Karel Hynek Mácha shovívavě shlížel ze svého piedestalu na Hůrce na zvláštní skupinku lidí, která se mu v sobotu odpoledne posadila k nohám a jala se číst, recitovat i vyprávět zábavné historky. Básník sice nedal nic znát, ale v nitru jej jistě hřálo, že i pár dnešních lidí dbá jeho odkazu a má jeho verše a literaturu vůbec v lásce. Mezi klasickými velikány české literatury, z jejichž knih a sbírek se četlo, nechyběl ani jeho Máj.

„U Máchovy sochy na Hůrce se sházíme pravidelně," poznamenal ředitel Městských kulturních zařízení Petr Matoušek. „Letos jsem ale nechal obsah setkání tak trochu na příchozích a na jejich literárním vkusu," dodal a pustil se do recitace.

Slunce krátce po druhé hodině vykouklo zpoza mraků, návrší se rozzářilo hřejivým svitem a příjemně lenošivá atmosféra sobotního odpoledne přilákala na jižní okraj Bělé dvě desítky lidí. Ti přicházeli ze všech stran jakoby je nesmrtelná slova mistrů pera a husího brku vábila snad až z náměstí.

Mnozí přišli vybaveni dekami a také proutěnými piknikovými koši, v jejichž útrobách se rozvalovalo tu kuřátko, támhle ovoce a mnohdy také lahve vína.

Poetické setkání zahájil úryvek z Máje a série textů, které byly napsány nejdříve. Z nejstarších děl zazněl například kouzelný dialog Petruchia a Kateřiny z Shakespearova Zkrocení zlé ženy. To ovšem nebyl jediný dramatický text. Organizátoři z Městských kulturních zařízení pozvali na letošní piknik některé herce z mladoboleslavského Divadýlka na dlani a ti s sebou přivezli také úryvky ze svých oblíbených divadelních her. Dalším hostem byla zpěvačka Marta Němcová, která svými nesmírně zdařile zhudebněnými básněmi potěšila srdce každého poety.

Jaká literatura zaznívala na 2. máje nejčastěji? Ta klasická opravdový výběr z hroznů. Bohumil Hrabal, Ladislav Fuks, Jiří Žáček, Josef Kainar, Jan Pelc, Jáchym Topol, Egon Bondy, František Hrubín, Václav Havel a další.

„Máme takový piknikový týden," nechal se slyšet Matoušek, jenž je rovněž principálem Divadýlka na dlani. „Teď si tady s kolegy užíváme Poetický piknik a příští týden nás čeká národní přehlídka Divadelní Piknik Volyně, kam jsme postoupili s inscenací My, Svobodnej národ," řekl Matoušek.