Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo na mladoboleslavské záchytné protialkoholní stanici, která patří pod Klaudiánovu nemocnici, ošetřeno 168 lidí. Toto číslo je alarmující, protože naznačuje, že počet lidí, kteří mají v Mladé Boleslavi problém s alkoholem, roste.
Výrazný nárůst "klientů"
Zatímco loni či předloni na záchytce v prvním půlroce přespalo jen okolo stovky klientů, letos jich do konce června bylo 143. Několikrát byla dokonce plně využita lůžková kapacita zařízení, což znamená, že v rukou lékařů a sester skončili kvůli silně podnapilému stavu v jeden večer tři lidé. Do začátku srpna se to stalo již čtyřikrát, přičemž noci, kdy jsou obsazena dvě lůžka, nejsou žádnou výjimkou. Ze statistik také vyplývá, že výrazně menší podíl na obsazenosti záchytky mají ženy – letos jich zatím bylo ošetřeno „pouhých“ 18 oproti 150 mužům.
Pobyt na záchytné stanici každého z nich přijde na 4000 korun za noc. Jen jeden klient však zaplatil hotově, většina dostává od nemocnice složenku. Peníze, které pacienti nezaplatí sami, jsou vymáhány soudně. I přes finanční pomoc, kterou na provoz záchytné stanice poskytuje Středočeský kraj a město Mladá Boleslav, končí zařízení kvůli neplatícím klientům každoročně zhruba milion korun ve ztrátě.
Napadají personál
Smutná je i skutečnost, že se zvyšuje počet agresivních klientů. Několikrát již napadli ošetřující personál na záchytné stanici či na interně, kde musí být každý opilec před ulehnutím na lůžko vyšetřen. Vyvrcholením bylo napadení zaměstnankyň nemocniční prádelny, které napadl s nožem v ruce agresor právě propuštěný ze záchytky. „Neumíme se těmto lidem bránit jinak než účinnou spoluprací s městskou policií. Ta k nám mladoboleslavské podnapilé klienty přiváží nejčastěji a pomáhá lékařům a sestrám v okamžicích, kdy je lidé pod vlivem alkoholu urážejí a napadají. Při propouštění už ale policie není,“ řekla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.
Personál záchytky přitom musí ráno při odchodu klientů ze zařízení vrátit vše, co měli při příjmu u sebe. Případně tedy i zbraň. Peníze na to, aby okolí hlídala ochranka, nemocnice nemá. „Možná by strážníci mezi šestou a osmou hodinou, kdy se často ještě ne zcela střízliví nocležníci ze záchytky potulují v okolí nemocnice, mohli v těchto místech posílit hlídky,“ říká Hamáčková.
Město by tak bylo před konzumenty alkoholu chráněno nejen v noci, kdy se o ně stará personál nemocnice, ale i v době, kdy jsou již bez odborného dozoru.
měsíc celkem muži ženy
Leden 20 18 2
Únor 24 21 3
Březen 28 25 3
Duben 21 19 2
Květen 20 19 1
Červen 30 27 3
Červenec 25 21 4