Na internetových stránkách se inzeráty s nabídkami jen kupí a ceny za pronájem dál stoupají. V porovnání s předchozími lety se částka zvedla o dva tisíce za měsíc, v centru měst někdy až o čtyři. „Přijde mi nesmysl dávat 13 tisíc za 2+1, zvlášť když je člověk sám. Teď si šetřím peníze, abych si pak mohla vzít hypotéku,“ poznamenala Hronková. Té se nyní podařilo sehnat pokoj u Radouče za 4,5 tisíce za měsíc.

Ceny nejvyhledávanějších bytů, jako jsou právě 2+kk nebo 2+1, se pohybují průměrně mezi 12 až 15 tisíci korunami, a to bez nákladů na energie. Výše nájemného se ale může vyšplhat klidně až ke 20 tisícům, pokud se jedná o atraktivní lokalitu nebo byty v novostavbách.

Stoupající cenu, která se leckde pohybuje na stejné úrovni jako v Praze, má na svědomí mimo jiné i zaměstnavatel Škoda Auto. „Lidé jsou ochotni pustit víc peněz, mají zájem o cokoliv. Je tu vysoká pracovní nabídka, bydlení hledají hlavně zaměstnanci a rodiny, které se sem přistěhovaly za prací,“ řekl Dušan Jaroš z realitní kanceláře MH Reality v Mnichově Hradišti.

Podle jeho slov je nedostatek bytů k pronájmu dlouhodobá záležitost, a pokud se prý nějaká nabídka objeví, lidé si ji většinou zprostředkují přes sociální sítě a na realitní kanceláře se už vůbec neobracejí.

„Je to zoufalá situace, poslední byt na pronájem jsem měla před dvěma roky. Je to malé město, lidé si to řeknou mezi sebou a ke mně se nic nedostane,“ potvrdila Stanislava Scherfová z realitní kanceláře TOP Mnichovo Hradiště. Nejsou to ale jenom rodiny nebo pracovníci, kteří se do regionu, kde sídlí největší česká automobilka, stěhují.

Pronájmu garsonek nebo větších sdílených bytů využívají právě třeba studenti místní vysoké školy Škoda Auto. Ta jim totiž žádné vlastní ubytování není schopná nabídnout, a tak jsou studující často nuceni najít si už na tak vyostřenému trhu s nemovitostmi bydlení sami. „Nic nového se tady nestaví. Škodovka dál přijímá pracovníky, dělnické ubytovny jsou plné a studenti nemají ani vlastní kampus,“ shrnul Jan Lašek z mladoboleslavské kanceláře Reality K+L. Podle něho pak není překvapující, když se stane, že se deset pracovníků snaží naskládat do jednoho bytu.

Ne všude je ale situace stejná, v některých částech okresu jsou ceny za pronájem přece jenom o něco nižší. Například v Benátkách nad Jizerou, Dolním Bousově nebo Bakově nad Jizerou se nájemné bytů 2+1 může pohybovat i kolem osmi nebo 10 tisíci korun. Naopak v okolí Kosmonos se společně s rostoucí blízkostí Mladé Boleslavi zvyšuje i cena a průměrná nabídka bytů je zde opět za okolo 12 tisíc.

Dobrá finanční situace domácností výrazně ovlivnila zájem lidí o nákup nemovitostí zejména mezi lety 2014 až 2016. Češi si navíc na koupi bytů nebáli vzít hypotéku, která byla v té době velmi výhodná. Nyní se ale časy výrazně změnily.

Už nyní mají někteří lidé problém úvěr od banky dostat, situace na trhu s nemovitostmi se navíc od října tohoto roku ještě o něco vyhrotí. „Výše hypotéky by nově neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele. Ten by měl současně na splátku dluhu vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu,“ informovala na začátku května Česká národní banka. Plánované zpřísnění kritérií tak zasáhne všechny, kteří do této chvíle o koupi bytu uvažovali, ale stále jim chybělo potřebné financování.