Od strážníků se dozvěděl o možnosti odcestovat z Mladé Boleslavi do místa svého trvalého bydliště s pomocí projektu Cesta domů. Jelikož o to projevil zájem, zkontaktoval velitel městské policie Tomáš Kypta vedoucího odboru bezpečnosti a prevence kriminality (OBPK) Vladislava Krále a začalo kolečko příprav pomoci.

Městští strážníci zajistili, že se muž v azylovém středisku Naděje před cestou umyl a převlékl do čistého oblečení, OBPK mezitím zajistil nezbytnou administrativu včetně ověření, zda muž psychiatrickou léčebnu neopustil neoprávněně. „Okolnosti byly i v tomto případě příznivé, takže po poledni 10. ledna za asistence městské policie a OBPK odjel vlakem domů,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Ilustrační foto.
Škodovka vyrobila téměř devatenáct tisíc aut, i když její linky stály

Vypravit domů se po novém roce podařilo ještě jednoho zoufalého muže, který dříve žil ve slovenském Ružomberoku. Jeho cesta na ulici byla mnohem komplikovanější než u nešťastníka v prvním případě. Do Mladé Boleslavi přijel za prací v roce 2020. Přes pracovní agentury byl zaměstnán na různých místech až do loňského jara, kdy o práci přišel. Snažil se vydělávat si na různých brigádách, sezónních pracích a protloukal se, jak se dalo. Dařilo se mu vydělat si i na ubytování.

Na podzim byl však okraden a přišel mimo jiné i o veškeré osobní doklady. Bez těch se mu pochopitelně práce sháněla mnohem obtížněji a když mu došly úspory, skončil na ulici. Vydal se tedy do azylového střediska Naděje, kde se díky sociálnímu pracovníkovi dozvěděl o projektu Cesta domů a projevil o něj zájem. „Začaly přípravy zahrnující mimo jiné zajištění jízdenky na vlak z Mladé Boleslavi do Ružomberoku. Kromě toho také prověření osoby v systémech Policie ČR a správního oddělení, zda ten člověk nefiguruje v některém rozpracovaném spisu," vysvětlil postup vedoucí OBPK Vladislav Král, který za projektem Cesta domů od začátku stojí.

Vše dobře dopadlo a dvaapadesátiletý muž se před pár dny mohl vrátit zpět na Slovensko.

Díky iniciativě Cesta domů už z Mladé Boleslavi odjelo do svého bydliště či za prací 42 lidí, nikdo z nich se na místní ulice nevrátil.