VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plesová etiketa II. díl: představení není věda...

Mladá Boleslav - Před námi je další víkend a nutno říci, že přívlastek plesový k němu opravdu patří

17.1.2014
SDÍLEJ:

Jan Stinka - taneční mistrFoto: Deník

O tomto víkendu nás totiž čeká hned několik plesů. Nepokládáme vás za úplné „neznalce" plesové etikety, ale říká se, že opakování je matkou moudrosti… Radit bude opět odborník  na tanec a plesovou etiketu Jan Stinka.

Jsme u stolu
V prvním díle jsme skončili u stolu a u toho, že pán má představit svou partnerku ostatním u stolu. Jak by to ale mělo být přesně? Při představování těch, které neznáte, nastupuje zákon přednosti. Nikdy tedy nepředstavujeme dámu pánovi, ani dáma se sama nepředstavuje.

Cizí dámě nejprve manžel představí svou manželku. Vždycky to je naopak, ten zprostředkující představuje pána dámě. Tedy s výjimkou opravdu vysoce postavené osobnosti anebo kmeta, který podle svého uvážení může zvolit postup opačný, a etiketa tím nijak narušena není.

Představování dam sobě navzájem je ošidné. Nevíme jednoduše, která je starší a která mladší, která v kariéře postoupila dál… Tady je vynikající pomoci si vhodným vtipem, který ponecháme na vás…

Leklá ryba ne
Ruce při představování podáváme vestoje a pevně. Žádnou leklou rybu nenabízíme, stisk by ale neměla ani bolet. Netřeste rukama příliš a nepoplácávejte nikoho po rameni, ani nepodávejte jenom konečky prstů.
Když už sedíte, sedící pán vstane, dáma vstávat nemusí, leda by jí byla představována významná osoba či starší žena.

Mluvíme přiměřeně nahlas, nedrmolíme. Když my jsme těmi, komu jsou představováni cizí lidé, a my nerozumíme, docela klidně požádáme o opakování. Je to lepší, než později komolit jméno.

Pozdravit se musí

Odpovídáme na každý pozdrav, protože platí, že pozdravit je slušné, ale odpovědět na pozdrav je povinné.

Ruka s rukavicí?

Když vás někdo pozdraví podáním ruky, dáma si svou plesovou rukavičku nesvléká, muž naopak svlékne rukavičku vždy.

Políbení ruky…

Když vám dáma podá ruku a vy ji hodláte políbit, to je umění. Podívejte na Oldřicha Nového, jak on to řešil ve starých filmech.

Víte, kdo je první?

Ubezpečíme se, že se smíme představit. „Mohu se představit… Formulek je  dost. Nejdřív uvedeme jméno představovaného, pak toho, komu představujeme.

Dámy se líbají…

Dámy se přirozeně mohou místo pozdravu i líbat. Tedy líbání předstírají. Obejmou se a lehce předvedou polibek zleva a zprava.

Autor: Petra Kuldová

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení