Loňské dálniční známky platí ještě třináct dní, do posledního ledna.

Od začátku příštího měsíce už ale musejí mít řidiči na předních sklech svých vozů vylepeny letošní známky.

Dálniční známky jsou povinné nejen na dálnicích, ale také na rychlostních silnicích. Takovou je například R10 spojující Prahu s Libercem a protínající okres Mladá Boleslav.

„Dálniční známka je povinná pro celý úsek rychlostní silnice v našem okrese bez výjimky," potvrdil Vladislav Král, vedoucí dopravního inspektorátu policie v Mladé Boleslavi.

Řidiči, který nemá na vozidle platnou dálniční známku, hrozí pětitisícová pokuta. To výrazně převyšuje cenu známky.

Cena celoročních známek na letošní rok pro osobní auta se nemění. Pro vozidla do tři a půl tuny je to patnáct set korun. Měsíční známka vyjde na čtyři sta čtyřicet a desetidenní na tři sta deset korun.

Důležité je i známku správně vylepit. Patří na vnitřní stranu čelního skla, z pohledu z auta do pravého dolního rohu.

Na známku i druhý díl kuponu musí řidič napsat registrační číslo vozu. Druhou část musí mít u sebe a případně předložit při kontrole.

Častým prohřeškem bývá to, že řidiči vylepují známky na jiná místa, než jsou k tomu určena, a nebo také nechávají na čelním skle staré a tedy neplatné známky.

Také přilepení známky průhlednou izolepou bývá častým trikem těch, kteří se chtějí vyhnout placení poplatku. I jim hrozí nemalá pokuta.

Dálniční známky jsou běžně v prodeji na různých místech. Jedním z hlavních prodejců je Česká pošta. Známky lze kupovat i na drtivé většině čerpacích stanic.

Výnos z prodeje dálničních kuponů je jedním z příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury a slouží především k placení oprav a údržby českých dálnic a rychlostních komunikací. Odhadovaný výnos za loňský rok se pohybuje kolem 3,7 miliardy korun.

Za zmínku stojí určitě také vývoj ceny dálničních kupónů pro osobní auta. V letech 1995-1997 začínala cena dálniční známky na 400 korunách, v roce 1998 se zdvojnásobila a od roku 2008 se její cena pravidelně zvyšuje každé dva roky.